Artykuł sponsorowany

Integracja systemów automatyki i jej wpływ na wydajność pracy zakładu

Integracja systemów automatyki i jej wpływ na wydajność pracy zakładu

Integracja systemów automatyki dotyczy ogółu prac związanych z automatyzacją procesów przemysłowych. To równie projektowanie, dobór urządzeń oraz elementów, a także włączenie ich do systemu informatycznego. Jedną z zalet takiej pracy jest wymiana danych w czasie rzeczywistym, a także eliminacja niepotrzebnych czynności wykonywanych podczas pracy. Co jeszcze trzeba wiedzieć o integracji systemów automatyki?

Automatyka przemysłowa, czyli jaka?

Automatyka przemysłowa jest obecnie jednym z najważniejszych aspektów funkcjonowania każdego zakładu pracy, a jej rozwiązania sprawdzają się niemal wszędzie. Dzisiaj bez sprawnie funkcjonującego sprzętu związanego z technologią trudno mówić o nowoczesnym procesie produkcyjnym. To dlatego operator musi być aktywnym uczestnikiem procesu, który będzie sterował, a także odbierał informacje.

Bardzo często w ramach realizacji integracji przemysłowej wykorzystuje się rozwiązanie sterowania, czyli np. kontrolę stanu pracy. Firmy w zakresie automatyki przemysłowej oferują m.in.:

  • usługi z zakresu programowania,
  • wdrażanie,
  • serwisowanie,
  • konserwacji maszyn.

Takie prace wykonuje się najczęściej w halach przemysłowych, jak i magazynach.

Rynek integratorów systemów automatyki przemysłowej

Rynek integratorów systemów automatyki przemysłowej rozwija się naprawdę bardzo szybko. Wśród głównych czynników rozwoju automatyki przemysłowej wyróżnia się:

  • rosnące wykorzystanie Internetu,
  • popyt związany z tanim oraz energooszczędnym procesem produkcji,
  • obawy związane z bezpieczeństwem,
  • większa świadomość istnienia integratorów automatyki.
Dokonanie przewrotu w kontekście przemysłu 4.0 wymaga wielu wydatków, dlatego to powolny, jak i niezwykle ostrożny proces – tłumaczy przedstawiciel firmy IMS. Obecnie integratorzy ściśle współpracują z ekspertami automatyki przemysłowej, IT czy bezpieczeństwa, a to wszystko po to, aby pomóc walczyć klientom w walce z wyzwaniami stawianymi przez koncepcję Przemysłu 4.0.

Dobrym integratorom potrzebna jest przede wszystkim elastyczność, znajomość wielu systemów, praca z różnymi producentami. To wszystko umożliwia zwiększanie poziomu doświadczenia, jak i wiedzy. Współcześni integratorzy muszą dostosować się do indywidualnych potrzeb ludzkości. Muszą być gotowi do dostarczania odpowiednich rozwiązań integracji systemów dla poszczególnych branż, procesów czy platform. To zdecydowanie podstawa, jeżeli chodzi o przemysł 4.0.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz