Artykuł sponsorowany

Instalacja odgromowa od El-mont Leszek Bałuch– jak wygląda i kiedy się ją buduje?

Instalacja odgromowa od El-mont Leszek Bałuch– jak wygląda i kiedy się ją buduje?

Celem tworzenia instalacji odgromowych na budynkach jest ochrona życia człowieka, a także jego mienia. Ważne jest to zatem dla bezpieczeństwa przeciwprzepięciowego, a także przeciwpożarowego. Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest prosta – w miejscu, gdzie uderza piorun, napięcie sięgać może kilkuset milionów woltów, a natężenie może wynieść nawet 250 tysięcy amperów!

Kiedy należy tworzyć instalacje odgromowe?

Pomimo tego, iż przepisy mówią o tym, aby dla budynków mieszkalnych instalacje odgromowe pojawiały się na obiektach wyższych niż 15 metrów, lub tych o powierzchni 500 metrów kwadratowych, dzisiaj spotkać je można niemalże na dachach wszystkich nowych domów jednorodzinnych. Jest to bowiem stosunkowo tani, niewymagający konserwacji i łatwy w montażu system ochrony przeciw wyładowaniom atmosferycznym.

Co zaś z obiektami przemysłowymi, handlowymi, publicznymi, czy z zabytkami cennymi dla dziedzictwa kulturalnego? Przy takich budynkach zawsze należy tworzyć instalacje odgromowe, które pozwalają wielokrotnie na uniknięcie wielkich pożarów siejących olbrzymie spustoszenia. Do ochrony coraz częściej wykorzystuje się tzw. piorunochrony aktywne. Tradycyjne zwody pokrywające dach zastąpione są w tejże technologii przez maszt ze specjalną głowicą, z materiałem promieniotwórczym lub jonizatorem.

Budowa instalacji odgromowej

Z perspektywy inwestora instalacja odgromowa nie jest wcale łatwa do stworzenia. Potocznie zwany piorunochron to bowiem złożona „sieć” zwodów i uziomów, która musi być prowadzona w odpowiedni sposób od urządzeń chronionych – np. wentylatorów, czy anten. Istotne jest zatem stworzenie precyzyjnego projektu, który wyznaczany poziom ochrony odgromowej LPS, a także przestrzenie chronione. Samo opracowanie techniczne i obliczeniowe, zawsze jest zaś zindywidualizowane i dostosowane do warunków technicznych obiektu, do budżetu inwestora, a także do kątów pochylenia dachu oraz materiału, z którego został on wykonany.

Jeśli chodzi o konstrukcje odgromową z perspektywy dobrego elektroinstalatora – takimi są specjaliści firmy El-mont Leszek Bałuch – to jest ona stosunkowo prosta do przygotowania. Wiedza i umiejętności montażowe pozwalają szybko przygotować odpowiednią konstrukcję, która składa się ze zwodów sztucznych oraz naturalnych. Te są odprowadzane do tzw. uziomu, gdzie neutralizowane jest wyładowanie. Podkreślić przy tym należy, że zwody tworzone są z miedzi, stali ocynkowanej, lub nierdzewnej. W przypadku domów jednorodzinnych układ instalacji odgromowej jest prosty – dla dachów płaskich wzdłuż wszystkich krawędzi, a dla tych spadzistych wzdłuż kalenic i krawędzi. Dodatkowe linki prowadzone są nad różnymi urządzeniami oraz antenami. 

Firma El-mont znajduje się w Środzie Wielkopolskiej w województwie wielkopolskim. Od 2002 roku świadczy usługi z zakresu elektroinstalacji. Od początku istnienia działalność stawia na wysoką jakość i profesjonalizm. Zaufało im już wielu klientów – mamy nadzieję, że i Państwo zdecydują się na nawiązanie z współpracy! W razie pytań pozostają do dyspozycji. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego!

Opracowanie:
Środa Wielkopolska, Strzelecka 30A
tel. 604 322 198
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz