Artykuł sponsorowany

Instalacja odgromowa - dlaczego warto zainstalować ją w swoim domu?

Instalacja odgromowa - dlaczego warto zainstalować ją w swoim domu?

Burza to potężne zjawisko przyrody, które choć piękne, niesie za sobą zgubne w skutkach następstwa. Duża wartość prądu towarzysząca wyładowaniu i bardzo wysoka temperatura może spowodować pożar twojego domu. Sprawdź powody, dla których koniecznie musisz zainstalować w swoim domu instalację odgromową!

Zgubne skutki burzy

Wyposażenie budynku w instalację odgromową wydaje się w dzisiejszych czasach niezbędne. Zmiany klimatyczne m.in. globalne ocieplenie powodują, że rok rocznie ilość zjawisk burzowych sukcesywnie wzrasta. Mimo tego, iż Polska znajduje się w strefie umiarkowanej, daje się zauważyć bardziej gwałtowny przebieg burz, które to powodują podtopienia, porywisty wiatr, a także wspominane już silne wyładowania atmosferyczne. Podczas burzy występuje też kilkadziesiąt wyładowań elektrycznych na godzinę, co powoduje znaczący wzrost prawdopodobieństwa trafienia pioruna w nasz dom. Wszystkich tych niebezpieczeństw możemy uniknąć montując instalację odgromową. Nowoczesne rozwiązania w tym zakresie oferuje firma Instalacje Elektryczne Adam Jaskółka.

Czym jest instalacja odgromowa?

Instalacja odgromowa, zwana potocznie piorunochronem to urządzenie, które chroni budynki przed następstwami uderzenia pioruna. Dzieje się to poprzez odprowadzenie do ziemi prądu wyładowania o natężeniu kilkunastu tysięcy amperów. W miejscu, gdzie uderza piorun, napięcie może sięgać kilkuset milionów woltów, a natężenie 250 tysięcy amperów.  Najprościej rzecz ujmując: piorunochron przejmuje na siebie energię wyładowania atmosferycznego i odprowadza ją do ziemi, wykorzystując najkrótszą możliwą drogę, tak aby wyrównać różnice potencjałów między chmurami a gruntem.

Z czego składa się piorunochron?

Najprostszy piorunochron to zaostrzony metalowy pręt, ustawiony pionowo w najwyższym punkcie obiektu, połączony z ziemią przewodem i tam uziemiony. Elementy instalacji odgromowej to:

  • zwody pionowe i poziome – to  część instalacji odgromowej, którą montuje się na dachu;
  • przewody odprowadzające – to elementy, które łączą zwody i uziomy. Elementy też można montować zarówno na elewacji budynku (2 cm od ściany), wzdłuż rynny, jak i pod elewacją w specjalnych rurach odgromowych;

Dla kogo instalacja odgromowa?

Zgodnie z polskim prawem właściciele niewielkich domów jednorodzinnych nie mają konieczność montowania instalacji odgromowej i mogą samodzielnie podjąć decyzję o jej założeniu. Inaczej wygląda jednak sytuacja, gdy na konieczność założenia piorunochronu wskazuje wskaźnik zagrożenia piorunowego. Wylicza się go według ustalonych zasad, a wpływ mają na niego różne czynniki, m.in. wymiary budynku, jego lokalizacja, rodzaj konstrukcji i materiały, z których wykonany jest dach. Obowiązek taki posiadają z kolei wykonawcy budynków użyteczności publicznej, obiektów przemysłowych, domów wykonanych z materiałów łatwopalnych, domów o wysokości większej niż 15 m i o powierzchni większej niż 500 m2. Pomijając jednak kwestie formalne, jest to też doskonały sposób na zadbanie o bezpieczeństwo swoje i bliskich, zabezpieczenie domu przed pożarem i ochronę urządzeń elektrycznych w budynku, stąd montaż piorunochronu jest niezwykle zalecany każdemu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz