Artykuł sponsorowany

Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego

Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego

Panele fotowoltaiczne pojawiają się na dachach polskich domów. Ich zadaniem jest przetwarzanie promieniowania słonecznego na energię elektryczną, czyli prąd. Wyniki jego produkcji zależy od typu fotowoltaiki, rodzaju ogniw fotowoltaicznych, a także od ich ilości. Nie bez znaczenia są również dodatkowe elementy całej instalacji. Im lepsze jakościowo osprzęty, tym wyższa sprawność paneli.

Rodzaje systemów instalacji fotowoltaicznej

Przy inwestycji w panele fotowoltaiczne przede wszystkim inwestor musi określić jaki typ instalacji go interesuje. W podjęciu decyzji uczestniczą oczywiście dostawcy fotowoltaiki oraz jej montażyści np. z firmy ECO-ENERGY. Dobór odpowiedniego systemu zależy bowiem od budżetu, poziomu zapotrzebowania domu na prąd, a także od warunków technicznych obiektu.

Obecnie wyróżnić można trzy rozwiązania. Pierwszym z nich jest system on-grid. Pozwala on zarówno na produkcję energii i zużywanie jej na bieżąco, jak i umożliwia odsprzedaż nadwyżek prądu do zakładu energetycznego. Taki model pozwala również częściowo zasilać dom własną technologią, bez konieczności rezygnacji z usług przedsiębiorstwa energetycznego. Inaczej działa zaś instalacja off-grid. Pozwala ona bowiem na magazynowanie energii, która została wytworzona przez panele, a nie została zużyta na bieżąco we własnym zakresie. Rozwiązanie off-grind pomija proces przesyłania prądu do zakładu energetycznego – właściciel instalacji fotowoltaicznej jest bardziej niezależny i nie musi tworzyć dla domu przyłącza zewnętrznego.

Szczególnym – trzecim – rozwiązaniem jest zaś system hybrydowy. Łączy on technologię on-grid z off-grid. Jego układ sterujący w innowacyjny sposób kontroluje przepływem energii gwarantując maksymalne wykorzystanie prądu fotowoltaicznego na potrzeby budynku. System dba o niewielką ilość odprowadzanego prądu PV do sieci zewnętrznej, a także o ograniczenie poboru energii od zewnętrznego dostawcy. Z takiego rozwiązania korzysta on głównie w pochmurne zimowe dni.

Typy paneli fotowoltaicznych

Rozróżnianie typów paneli fotowoltaicznych jest bardzo ważne. To od nich zależy sposób montażu ogniw, a także ich sprawność. Na rynku dostępne są:

  • ogniwa monokrystaliczne,
  • ogniwa polikrystaliczne,
  • ogniwa z krzemu amorficznego,
  • ogniwa drugiej generacji: CIGS oraz CDTE.

Jakie z nich najlepiej wybrać dla domu jednorodzinnego? Zależy to od analizy warunków technicznych obiektu oraz od spodziewanych rezultatów. Przed dokonaniem wyboru należy zlecić m.in. analizę energetyczną domu. Jeśli chodzi zaś o popularność ogniw w Polsce, nadal najchętniej kupowane są te pierwszej generacji: mono- i polikrystaliczne. Ich zaletą jest prostota projektowania instalacji, łatwość montażu paneli oraz atrakcyjna cena idąca w parze z satysfakcjonującą sprawnością.

Składniki systemu fotowoltaicznego

Oprócz paneli fotowoltaicznych inwestor musi również stanąć przed decyzją zakupu odpowiedniego osprzętu całej instalacji. Na nią składają się bowiem akumulatory, kontrolery napięcia, falowniki, a także aparatura kontrolno-pomiarowa. Ważne jest także dobranie dobrych systemów mocowania paneli na dachach. Wybierać warto te, które ręcznie lub automatycznie mogą zmieniać kąt nachylenia ogniw. Zmaksymalizuje to produkcję prądu dla domu. Na osprzęcie fotowoltaiki nie warto bowiem oszczędzać. Część kosztów mogą zaś pokryć dofinansowania z programów państwowych wspierających inwestycje proekologiczne. O nich z chęcią opowiadają firmy monterskie fotowoltaiki.

Jeśli chodzi o składniki całego systemu, zapomnieć nie można także o samej instalacji elektrycznej. W przypadku budowy domu warto postawić na standard KNX, który gwarantuje szerokie zautomatyzowanie różnych elementów budynku. Inteligentny dom może zarządzać fotowoltaiką, alarmami, domofonami, klimatyzacją, roletami czy też urządzeniami wykorzystywanymi przez domowników. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz