Artykuł sponsorowany

Instal-Mark: jaka pompa ciepła sprawdzi się w domu jednorodzinnym?

Instal-Mark: jaka pompa ciepła sprawdzi się w domu jednorodzinnym?

Planujesz zakup pompy ciepła, ale nie wiesz, który model będzie odpowiedni do domu jednorodzinnego? A może zastanawiasz się, czy inwestycja w pompę będzie opłacalna w przypadku starego budynku? Jak zaznacza specjalista z Instal-Mark, kluczową kwestią jest termoizolacja budynku. Bez względu na to czy szukasz urządzenia do starego, czy nowego domu, musisz zadbać o jego docieplenie. Z pomocą specjalisty dobierzesz pompę dopasowaną do wielkości gospodarstwa.

Pompa ciepła — rodzaje i właściwości

Pompy ciepła dzielą się na gruntowe (typu solanka-woda), wodne (woda-woda) oraz powietrzne (powietrze-woda). Największym atutem pomp pobierających ciepło z gruntu i wody jest ich wysoka efektywność.

Pompy są tak wydajne, że mogą być stosowane jako jedyne źródło ciepła. Jeżeli szukasz urządzenia, które będzie pełniło funkcje wspomagające, warto rozważyć zakup modelu powietrznego. Atrakcyjne cenowo i łatwe w montażu będzie świetnym rozwiązaniem na okresy przejściowe, kiedy nie ma potrzeby załączać głównego źródła ogrzewania.

— wyjaśnia pracownik Instal-Mark. Pompy ciepła gruntowe i wodne działają niezależnie od warunków panujących na zewnątrz i gwarantują stabilną temperaturę w okresie grzewczym. Decydując się na takie rozwiązanie masz szansę na całkowite uniezależnienia energetyczne w przyszłości. Pompę ciepła można bowiem powiązać z instalacją fotowoltaiczną, a tym samym obniżyć koszty ogrzewania do minimum,

Pompa ciepła do domu 150 m2 — jaką wybrać?

Aby ustalić moc pompy ciepła, niezbędną do efektywnego ogrzania wnętrz, wystarczy pomnożyć powierzchnię domu przez zapotrzebowanie energetyczne. Przyjmuje się, że przeciętne gospodarstwo domowe zużywa od 40 do 50 W/m2 na dobę. Co za tym idzie, jeżeli Twój dom ma około 150 metrów kwadratowych, powinieneś zdecydować się na urządzenie o mocy 7,5kW. Jak wskazuje ekspert z Instal-Mark, osoby, które chcę używać pompę do ogrzewania wody użytkowej, powinny doliczyć dodatkowa 0,5-0,75 kW (w zależności od liczby domowników). 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży