Artykuł sponsorowany

Innowacyjna kartografia – mapy geodezyjne cyfrowe

Innowacyjna kartografia – mapy geodezyjne cyfrowe

Praca geodety w uogólnieniu opiera się na dokonywaniu pomiarów w terenie oraz nanoszenie danych na odpowiednie mapy zasadnicze pobrane z ODGiK. Tworzenie opracowań kartograficznych jest ważne przy każdej inwestycji. Nic dziwnego, że narzędzia tworzenia map są coraz bardziej zaawansowane, gwarantując większą precyzję i szybkość wykonania. Tym wyróżniają się m.in. mapy cyfrowe.

Czym jest mapa cyfrowa?

Mapy cyfrowe w geodezji i kartografii to opracowania, które nie różnią się swoimi danymi od standardowych map papierowych. Mogą one być jednak edytowane – aktualizowane – w środowisku wirtualnym. Do tego służą specjalistyczne programy komputerowe m.in. systemy AUTOCAD. Ich obsługą zajmują się uprawnieni geodeci, którzy muszą wyróżniać się także szerokimi kompetencjami w zakresie grafiki cyfrowej.

Jeśli chodzi o mapy cyfrowe, warto wiedzieć, że są one nazwane inaczej mapami numerycznymi. Opracowania te przedstawiają obiekty w formie wektorowej lub też rastrowej. Mapy te umożliwiają prezentowanie modeli geograficznych w postaci cyfrowej, zarówno w odpowiednim programie, jak i w systemie informatycznym. Bazy danych z mapami numerycznymi posiadają m.in. ODGiK – zgodnie z art. 4 ust. 1a Prawa geodezyjnego i kartograficznego, dla obszaru całego kraju zakłada się bowiem i prowadzi w systemie teleinformatycznym bazy danych, obejmujące zbiory danych przestrzennych infrastruktury informacji przestrzennej.

Mapami cyfrowymi mogą zatem być:

  • mapy do celów projektowych,
  • mapy ewidencjonujące grunt,
  • mapy do celów prawnych,
  • mapy inwentaryzacyjne.

Zalety i cechy map numerycznych

Mapy cyfrowe już na pierwszy rzut oka wydają się bardziej praktyczne od map drukowanych. Mogą one obejmować dowolny obszar, są skalowane, dokładniejsze oraz aktualniejsze. Można je szybko edytować i praca z nimi jest wygodniejsza. Świetnie współpracują z programami wykorzystywanymi przez architektów, geotechników i instalatorów. Dodatkowo mogą zawierać wiele szczegółowych danych, których nie wymaga się uwzględniać przy mapach analogowych. Ich interaktywność, prosta archiwizacja oraz brak utraty czytelności to kolejne zalety.

Korzyści jest zatem bardzo dużo, a to powoduje, że opracowania kartograficzne cyfrowe są przyszłością geodezji.

Czy każdy geodeta może przygotować mapę cyfrową?

Mapy cyfrowe przygotowują te pracownie geodezyjne, które wyposażone są w odpowiednie narzędzia. Nie każdy geodeta posiada zatem kompetencje związane z grafiką cyfrową, ale ze względu na to, iż opracowania numeryczne stają się standardem, większość biur geodezyjnych obsługuje klientów w oparciu o środowiska AUTOCAD. To oferuje m.in. Geodeta uprawniony Barbara Trzmielewska, która przygotowuje również wydruki wielkoformatowe map. Do szybkiej weryfikacji danych na placu budowy służą bowiem mapy analogowe. Te w postaci cyfrowej sprawdzają się do planowania inwestycji oraz szeroko rozumianego projektowania. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz