Artykuł sponsorowany

Iniekcje cementowe płyt betonowych i posadzek

Iniekcje cementowe płyt betonowych i posadzek

Płyty betonowe pionowe oraz poziome, a także różnego rodzaju posadzki betonowe narażone są na pęknięcia oraz zmęczeniową utratę swoich wyjściowych parametrów technicznych. Uszkodzenia konstrukcji, w tym pojawiające się rysy nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale także znacznie naruszają stabilność oraz bezpieczeństwo użytkowe danego obiektu. Brak reakcji w takim wypadku może doprowadzić m.in. do rozległych zniszczeń oraz wyłączenia budynku z możliwości jego eksploatacji. Jak temu zaradzić? Służy do tego technologia iniekcji cementowych. Jak one działają i na czym polega ich skuteczność?

Czym jest iniekcja cementowa i kiedy się ją stosuje?

Za iniekcję cementową uznaje się metodę naprawy konstrukcji betonowych lub żelbetowych. Następuje to poprzez wywiercenie otworów w odpowiedniej konfiguracji i wtłoczenie przez nie specjalnych preparatów wypełniających. Iniektami są przy tym najczęściej mieszanki wieloskładnikowe np. w postaci proszkowej. Przy iniekcji cementowej stosowanymi preparatami są często iniekty polimerocementowe, które składają się z modyfikatorów, wypełniaczy, cementu oraz składnika płynnego np. dyspersji kopolimerów akrylowych. Oczywiście niektóre firmy stosują jednoskładnikowe iniekty głównie oparte o cement, a wtedy mieszane są one przede wszystkim z wodą.

Iniekcję cementową stosuje się zaś w przypadku wystąpienia w płytach betonowych i posadzkach betonowych rys oraz pustek. Może to nastąpić w wyniku uszkodzenia izolacji poziomej, wymagającej odtworzenia, lub wtedy, kiedy dana konstrukcja była w nieprawidłowy sposób wykonana czy też uległa uszkodzeniu na skutek warunków pogodowych, czy obciążeń statycznych i dynamicznych. Iniekcje są zatem sposobem na naprawę:

  • parkingów,
  • posadzek w hipermarketach i magazynach,
  • elewacji zakładów przemysłowych,
  • elewacji modnych budynków industrialnych wyłożonych płytami betonowymi,
  • placów,
  • podjazdów,
  • balkonów i tarasów.

Sposób wykonania iniekcji cementowej

Iniekcja cementowa jest prowadzona po wcześniejszym przygotowaniu opracowania technicznego. Poprzedza go wizja lokalna, a nawet pobór próbek do badań laboratoryjnych. Istotne jest bowiem zweryfikowanie charakteru rys i innych uszkodzeń, a także ich przebiegu oraz rozmiaru. Niebywale ważne jest też sprawdzenie wilgotności wewnątrz pęknięcia oraz zlokalizowanie wszystkich możliwych przeszkód dla procesu wypełniania. Takie podejście pozwala wybrać najlepszy dla danej konstrukcji środek iniekcyjny oraz narzędzi penetrujących. Do nich zalicza się tzw. pakery, które są wbijane, wkręcane lub też po prostu naklejane. Odstęp między nimi uzależniony jest zaś od grubości naprawianego elementu, głębokości pęknięcia oraz jego szerokości.

W niektórych przypadkach iniekcje prowadzi się jednak inną metodą, polegającą na przygotowaniu specjalnych odwiertów, które umożliwiają wtłoczenie wypełniacza. Dopiero po jego zastygnięciu przejść można do kolejnych działań naprawczych. W przypadku płyt betonowych i posadzek betonowych ważne jest założenie powłoki żywicznej, które zabezpiecza całą powierzchnię oraz nadaje jej unikalnych cech np. antypoślizgowości. Naprawy posadzek m.in. przemysłowych to zaś zadanie dla specjalistów. Godna zaufania jest firma Sławomira Michałka POSADZKI PRZEMYSŁOWE, która specjalizuje się też w usuwaniu subitu, tworzeniu posadzek dekoracyjnych czy też w przygotowywaniu podłoża pod wylanie posadzki.

Zalety iniekcji cementowych

Iniekcje cementowe mają szerokie zastosowanie, są stosunkowo tanie oraz wykonuje się je bardzo szybko. Nie wymagają również wielu prac mokrych, a dana konstrukcja odzyskuje swoje wyjściowe parametry techniczne. Zabezpieczona jest przed dalszą degradacją oraz podwyższona zostaje jej stabilność, oraz bezpieczeństwo użytkowe. Iniekcja pozwala zatem na naprawę posadzek i płyt betonowych, a także na swoiste regenerowanie oraz konserwowanie tych konstrukcji murowanych, żelbetowych i betonowych, które są już stare. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz