Artykuł sponsorowany

Indywidualne projektowanie nagrobka

Indywidualne projektowanie nagrobka

Rodzajów nagrobków jest wiele. Rozróżniać można je ze względu na zastosowany materiał budulcowy, czy też ze względu na kolor i formę. Popularne nagrobki pojedyncze, podwójne, mogą być zatem albo tworzone w wersji katalogowej, albo w coraz chętniej wykorzystywanej opcji – na specjalne zamówienie. Dowiedz się, jak wygląda proces projektowy nagrobków.

Wnikliwe konsultacje z klientem

Pierwszym etapem procesu indywidualnego projektowania nagrobka są konsultacje z klientem. Pracownia kamieniarstwa funeralnego przedstawia dostępne surowce budowlane, popularne płyty jeśli chodzi o kształt, czy różnorodne elementy zdobnicze. Przedstawia także niestandardowe rozwiązania, które wkraczają niemalże w sztuki artystyczne i modernistyczne. To właśnie na etapach konsultacji klient przedstawia również swoje pomysły. Warto, aby miały one wymiar sentymentalny tak, aby dana forma nagrobka wyrażała szacunek, miłość i pamięć o zmarłym. Podążanie ścieżką przepychu nie jest zatem rekomendowane. Lepiej stawiać na minimalizm, trwałość, a także ukryty i ważny dla rodziny przekaz.

Jaki zatem może być indywidualnie przygotowany nagrobek? Może on być wykonany na przykład z wysokiego jakościowo granitu polerowanego na błysk z drobnymi elementami srebrzonymi. Może on mieć wbudowany w swoją poziomą płytę krzyż wykonany ze szkła hartowanego, pod którym ukryta będzie np. piękna złota róża. Inne inspiracje? Często klienci proszą o tworzenie płyt w kształcie serc, czy przypominających żagle statku. Niekiedy są to również otwarte księgi.

Projekt AutoCad i wizualizacja

Drugim etapem tworzenia nagrobków jest jego projektowanie w specjalnym programie AutoCad. Takie działania gwarantują jednak nieliczne firmy kamieniarskie, które można uznać za najlepsze w swojej dziadzinie. Przykładem jest zakład AKAMEX-TOMASIK, gdzie projekt nie tylko opiera się o tworzenie opracowań technicznych, ale także opiera się je na przygotowaniu wizualizacji dla klienta. To wtedy możne on wprowadzić ostateczne poprawki. Po akceptacji dochodzi bowiem do precyzyjnego wytworzenia nagrobka – czas uzależniony jest od rozmiarów, dostępności surowców oraz poziomu złożoności konstrukcji – a następnie od jego montażu. Tu często należy przygotować podłoże – stworzyć niemalże fundament dla nagrobka/grobowca.

Warto wiedzieć! Dzisiaj nagrobki nie są tworzone tylko w stonowanych barwach czerni, szarości, kremu, czy cegły. Zwróć uwagę na kamienie w wersji Baltic Green, Lablador, Orion, czy Himalaya Red w ofercie AKAMEX. Ich kolory zachwycają swoją odmiennością. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz