Artykuł sponsorowany

Implanty czy protezy? Metody uzupełniania braków zębowych.

Implanty czy protezy? Metody uzupełniania braków zębowych.

Braki w uzębieniu to poważny problem nie tylko estetyczny, ale też funkcjonalny. Mogą one nieść za sobą również poważne konsekwencje zdrowotne. Współczesna medycyna oferuje jednak wiele metod ich uzupełniania. Do najpopularniejszych należą protezy i implanty. Czym się różnią, jak wyglądają i które rozwiązania warto wybrać? Przeczytaj, aby się dowiedzieć.

Dlaczego należy uzupełniać ubytki zębowe?

Powody braków w uzębieniu są być różne. Może to być uraz czy też ekstrakcja spowodowana poważnym stanem chorobowym. Do utraty zębów dochodzi również wraz z wiekiem. Niestety nawet pojedynczy ubytek może powodować przesuwanie się pozostałych zębów, generując dysfunkcję zgryzu. W konsekwencji powstaje zwiększone ryzyko próchnicy. Jak mówi ekspert kliniki Neo Dentica w Łodzi: Brak zębów powoduje trudności z żuciem, co może wpłynąć na problemy trawienne i gastryczne. Może również wpływać na zaburzenia w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, być przyczyną bólów głowy, a nawet zmiany owalu twarzy i powstawania zmarszczek. Powoduje to kość zanikająca w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się ząb.

Współcześnie stosowane rozwiązania stomatologiczne umożliwiają wypełnienie luki po zębie w sposób, który będzie zarówno niezwykle estetyczny, jak i komfortowy dla pacjenta. Nowoczesne protezy i implanty przywrócą prawidłową funkcję zgryzu, radość z jedzenia i pewność siebie. Które z rozwiązań jest jednak najlepsze?

Protezy szkieletowe, implanty, korony, mosty – co warto wybrać?

Protezy możemy podzielić na stałe i ruchome. Rozwiązania ruchome należą do najpopularniejszych i najtańszych. Stosuje się je w związku z utratą kilku lub wszystkich zębów. Chociaż nowoczesne protezy ruchome mogą wyglądać bardzo naturalne, wciąż pozostają najmniej komfortowym rozwiązaniem ze względu na konieczność ich częstego zdejmowania i oczyszczania czy utrudnienie żucia i gryzienia. Wśród ruchomych protez wyróżnić można modele osiadające, szkieletowe i elastyczne.

Do likwidacji luk związanych z brakiem pojedynczych zębów stosuje się także mosty. Są to stałe uzupełnienia protetyczne mocowane najczęściej na własnych zębach pacjenta, które pełnią rolę filarów. Konstrukcja mostu składa się z połączonych ze sobą koron. Do ich założenia konieczne jest oszlifowanie sąsiadujących z luką zębów. Zaletą jest jednak możliwość uzyskania niesamowicie naturalnego rezultatu oraz pełna funkcjonalność i dobra trwałość takiej protezy.

Implanty to określenie sztucznych korzeni, na których odbudowuje się brakujące zęby. Wykonuje się je najczęściej z tytanu i mają one postać śruby wkręcanej w kość. Jest to najbardziej zaawansowane rozwiązanie pozwalające na uzupełnianie braków w uzębieniu. Zastosowanie implantu zapobiega zanikowi kości związanemu ze stosowaniem protez i gwarantuje trwałość efektów. Na całym zabiegu nie cierpią pozostałe, własne zęby pacjenta. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych koron efekt jest zaś bardzo naturalny. Za pomocą implantów można uzupełnić zarówno pojedynczą lukę, jak i obejmującą większy obszar, a także wykorzystać je do stworzenia komfortowej i praktycznej protezy całościowej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz