Artykuł sponsorowany

Ile musi kosztować proteza nogi, w której można normalnie funkcjonować?

Ile musi kosztować proteza nogi, w której można normalnie funkcjonować?

Utrata kończyny jest zwykle bolesnym doświadczeniem, jednak dzięki dobrze wykonanej protezie można zwykle wrócić do normlanego funkcjonowania. Od czego zależy koszt takiej protezy i czy można liczyć na jakieś dofinansowanie w przypadku braku wystarczających własnych środków finansowych?

Co się składa na cenę protezy?

Protezy wykonywane są na indywidulane zamówienie Pacjenta, a ich koszt uzależniony jest od różnych czynników. Rodzaj protezy zależy m.in. od wieku Pacjenta, jego stanu zdrowia i aktywności oraz wydolności kikuta po amputacji. Inne protezy są dla dzieci, a inne dla dorosłych czy seniorów. Wiele zależy też od przeznaczenia protezy – czy będzie to lekka proteza służąca jedynie do użytkowania na czas rehabilitacji, czy stała proteza, która zastąpi utraconą kończynę, czy może taka, w której będzie można nawet uprawiać sport. Ceny protez sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy. Koszt protezy jest zależny m.in. od złożoności wykonania – im proteza będzie bardziej skomplikowana, tym droższa. Kolejnym czynnikiem decydującym jest rodzaj systemu zastosowanego w leju protezowym – może być to na przykład włókno węglowe jak w przypadku protez z firmy Orto-Pes. Warto zwrócić uwagę na ten element, gdyż od jakości jego wykonania zależy wygoda użytkowania protezy. Na jej cenę składają się również inne elementy: przegub kolanowy, stopa protezowa, adaptery łączące i funkcjonalne oraz pokrycie kosmetyczne. Warto zauważyć, że cena protezy rośnie wprost proporcjonalnie do aktywności danej osoby – jeśli chcemy w protezie np. biegać lub uprawiać sport, będzie ona droższa.

Sposoby na dofinansowanie protezy

Na szczęście osoba, która traci kończynę lub kończyny nie jest pozostawiona samej sobie z wydatkami na protezę. Pierwszym źródłem, z którego można uzyskać dofinansowanie do protezy, jest Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Zależnie od danego przypadku może być to dofinasowanie sięgające kilku tysięcy złotych. Kolejnym miejscem, do którego warto się zgłosić o pomoc finansową jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR) lub Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR). Wysokość uzyskanego tu dofinansowania sięga do 150% kwoty uzyskanej z NFZ. Warto też wiedzieć, że funkcjonuje program „Aktywny Samorząd”, który współfinansuje nowoczesne protezy ze środków PFRON osobom uczącym się oraz aktywnym zawodowo lub społecznie. Wysokość tego dofinansowania wynosi do 14 tysięcy złotych na protezę podudzia oraz 20 tysięcy złotych na protezę uda – przy czym osoba ubiegająca się o taką dopłatę musi uiścić 10% wkładu własnego. 

Oceń artykuł (5)
3.8
Komentarze
Dodaj komentarz