Artykuł sponsorowany

Historia i podstawowe rodzaje ambulansów

Historia i podstawowe rodzaje ambulansów

Ambulans to środek transportu używany w nagłych przypadkach. Przeznaczony jest do przewozu chorych i poszkodowanych. Umożliwia szybkie udzielanie pierwszej pomocy przez ratowników medycznych. Posiada sygnały ostrzegawcze, jest pojazdem uprzywilejowanym, więc jego kierowca nie musi się stosować do zasad ruchu drogowego, pamiętając oczywiście o zachowaniu szczególnej ostrożności. Co ciekawe, historia istnienia karetek sięga aż 1792 roku.

Pierwsze zastosowania ambulansów w historii

Pomysłodawcą pierwszego ambulansu był wojskowy lekarz. Nazywał się Dominique-Jean Larrey. Wraz z zespołem medycznym poruszał się po polu bitwy, ułatwiając ewakuację rannym i udzielając pierwszej pomocy. Prototypy ambulansów były zaprzęgane w jednego konia. Dziś produkcją karetek zajmują się profesjonalne firmy, takie jak Auto-Form z Sosnowca. Po wybuchu epidemii ospy i cholery pod koniec XIX wieku ambulanse wykorzystywane były też do pomocy ludności cywilnej. Jednak na stałe wśród cywili zagościły w 1897 roku – co ciekawe, w Cesarstwie Rosyjskim. Ambulans, który miał w środku aparaturę medyczną pojawił się dopiero w latach 60. XX wieku. Warto też wspomnieć, że karetki do przewożenia zwierząt istniały już w 1910 roku i były w stanie pomieścić dorosłego konia.

Rodzaje ambulansów i ich wyposażenie

W Polsce wyróżniamy kilka rodzajów ambulansów w zależności od przeznaczenia i wyposażenia. W Zespołach Państwowego Ratownictwa Medycznego funkcjonują karetki specjalistyczne i podstawowe. Te pierwsze muszą posiadać trzyosobową załogę, w której jedna osoba to lekarz, a dwie to ratownicy. Oznaczone są literką „S”. Natomiast drugie muszą być obsadzone przynajmniej dwiema osobami z uprawnieniami ratownictwa medycznego. Jednak warto dodać, że funkcjonują także karetki działające na rzecz placówek opieki zdrowotnej. Są to na przykład karetki transportowe – oznaczone literką „T”, weterynaryjne i neonatologiczne. Te ostatnie mają takie samo zastosowanie jak karetki transportowe, jednak są przeznaczone tylko dla noworodków i niemowląt.

Warto powiedzieć także kilka słów o wyposażeniu. Choć kiedyś ambulans musiał mieć jedynie miejsce na pacjenta i być w stanie jeździć, dziś wytyczne co do tego, co ma się znaleźć wewnątrz pojazdu, są inne. Niezależnie od typu karetki, zawsze możemy znaleźć nosze z pasami mocującymi, a także stojak do kroplówek. Podstawowe elementy, takie jak: glukometr, stetoskop, laryngoskop, apteczki, nożyczki, bandaże, chusty, defibrylator, pulsoksymetr – wszystkie muszą znaleźć się na wyposażeniu ambulansu. Aby to wszystko pomieścić, wykorzystuje się standardowe nadwozie samochodu typu furgon, oddzielając jedynie przedział sanitarny od kabiny kierowcy. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz