Artykuł sponsorowany

Główne przyczyny chorób serca

Główne przyczyny chorób serca

Serce w znacznej mierze odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. To dlatego choroby układu sercowo-naczyniowego są najczęstszą przyczyną zgonów w naszym kraju. Powodów powstawania dysfunkcji w tym obszarze jest wiele, ale odpowiedni styl życia jest w stanie zminimalizować ryzyko zawału, niewydolności czy innych poważnych schorzeń. Dowiedz się, co powoduje choroby serca i jak im zapobiegać.

Najgroźniejsze choroby serca

Schorzenia związane z sercem można podzielić na wrodzone i nabyte. Wrodzone to przede wszystkim wady w jego budowie, przez co przepływ krwi przez komory i przedsionki jest zaburzony, co w konsekwencji powoduje przeciążenia niektórych obszarów czy rozwój niewydolności. Takie wady mogą być też następstwem niewłaściwego stylu życia i powstawać w późniejszym wieku. Ponadto do najgroźniejszych chorób serca należą:

  • zawał – następuje w wyniku przerwania dopływu krwi do części serca, co powoduje jego nagłą martwicę i stanowi poważne zagrożenie dla życia,
  • niewydolność – powstaje, gdy serce „nie nadąża” z przepompowywaniem odpowiedniej ilości krwi, by swobodnie krążyła ona po organizmie, dostarczając komórkom wystarczającą ilość tlenu i składników odżywczych,
  • choroba wieńcowa (niedokrwienna serca) – powstaje wtedy, gdy naczynia wieńcowe nie dostarczają do serca wystarczającej ilości krwi tętniczej,
  • arytmia – to zaburzenia rytmu serca polegające na tym, że może ono w sposób niekontrolowany przyspieszać lub zwalniać.

Jak zapobiegać chorobom serca?

Aby uniknąć groźnych schorzeń, warto poznać ich największe przyczyny. Okazuje się bowiem, że właściwy tryb życia i unikanie czynników ryzyka mogą w znacznym stopniu pomóc uchronić się przed zawałem, niewydolnością czy innymi poważnymi zagrożeniami oraz częstymi wizytami u kardiologa. Czynnikami ryzyka do powstawania chorób serca są:

  • podwyższone ciśnienie krwi,
  • podwyższony poziom cholesterolu,
  • niewłaściwa dieta bogata w tłuszcze trans i cukier,
  • otyłość i cukrzyca,
  • siedzący tryb życia, brak ruchu,
  • nałóg tytoniowy,
  • zaawansowany wiek.
Najprostszym sposobem na ich uniknięcie jest więc prowadzenie tzw. higienicznego trybu życia. Dieta bogata w warzywa i owoce, pozbawiona niezdrowych przekąsek oraz przetworzonej żywności to jeden z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie mięśnia sercowego i całego układu krążenia. Niezwykle istotny jest też codzienny ruch – nie musi być forsowny, wystarczą energiczne spacery. Konieczne jest też zrezygnowanie z papierosów oraz unikanie biernego palenia – mówi przedstawiciel przychodni Optimamed w Lublinie.

Zmiany w stylu życia można i warto podjąć na każdym jego etapie – oczywiście lepiej jest zapobiegać występowaniu jakichkolwiek nieprawidłowości, jednak w dużej mierze są one odwracalne. Dlatego warto pamiętać, że nigdy nie jest za późno, by zadbać o swoje serce.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz