Artykuł sponsorowany

Glebogryzarka – czym jest i do czego służy?

Glebogryzarka – czym jest i do czego służy?

Podstawą posiadania pięknego trawnika jest jego odpowiednie nawożenie. Czasem zdarzy się jednak tak, że nawóz nie rozsieje się równomiernie i w pewnych miejscach będzie go zbyt dużo, co za tym idzie – rośliny ulegną zniszczeniu z powodu nadmiaru minerałów w glebie. Czy da się wówczas uratować taką trawę? Rozwiązaniem może być glebogryzarka.

Glebogryzarka – co to jest?

Glebogryzarka to urządzenie rolnicze, które ma na celu spulchnianie gleby wykorzystywanej do upraw. Jest wyposażona w noże w kształcie łuku lub haka umieszczone na obrotowym wale. Glebogryzarki rolnicze wymagają przyczepienia do ciągnika. Glebogryzarki ogrodnicze z kolei wyposażone są we własny silnik spalinowy lub elektryczny, który pozwala na prace w każdych warunkach. Modele różnią się między sobą, m.in. sposobem dostarczania energii. Może być ona dostarczana tylko do wału z nożami lub do wału z nożami oraz do kół napędowych ułatwiających obsługę urządzenia. Mniejsze modele zaopatrzone są jedynie w napędzany wał roboczy, te większe mają  dodatkową parę napędzanych kół, które ciągną urządzenie w czasie pracy oraz ułatwiają manewrowanie nim.

Jaką glebogryzarkę wybrać?

Przy wyborze odpowiedniej glebogryzarki należy zwrócić uwagę na kilka elementów:

  • zasilanie – glebogryzarki dzielą się na: elektryczne (idealne do niewielkich ogrodów o miękkiej glebie, minusem jest jednak fakt, iż spulchnia ona glebę jedynie na niewielkiej głębokości); spalinowe (wykorzystywane na dużym metrażu i twardej zbitej ziemi)
  • moc silnika – podstawa efektywności pracy urządzenia. Duża moc odpowiednia jest dla sporych działek, ogrodów z chwastami i gliniastych gleb;
  • szerokość i położenie urządzenia roboczego  do małych ogródków sprawdzą się najlepiej urządzenia o szerokości od 20 do 40 cm. Przy większym metrażu lepsze będą te o szerokości powyżej 50 cm. Jeżeli potrzebujesz narzędzia wielofunkcyjnego, dobrym wyborem będzie glebogryzarka z przednim urządzeniem roboczym (można do niej dołączyć m.in. bronę czy obsypnik). Duże powierzchnie wymagają za to mocnego silnika i tu idealnym rozwiązaniem będzie glebogryzarka z tylnym urządzeniem roboczym.
  • koła  urządzenia wyposażone w koła ułatwiają prowadzenie urządzenia i nie wymagają od operatora użycia tak dużej ilości siły.

Wiele sklepów ogrodniczych, takich jak firma Krysiak ma swoich ofertach glebogryzarki różnego rodzaju, dlatego każdy znajdzie tam na pewno urządzenie odpowiednie dla swojego ogrodu.

Do czego można wykorzystać glebogryzarkę?

Zależy to tak naprawdę od potrzeb ogrodnika. Wykorzystuje się je głównie do przygotowywania gleby pod uprawę różnych roślin oraz wprowadzania do niej nawozów. Urządzenie to pomaga przeprowadzić ten proces dużo szybciej i z mniejszym wysiłkiem. Noże glebogryzarki pomagają też spulchniać glebę, co prowadzi do ułatwień we wsiąkaniu wody deszczowej. Pomagają one także dobrze zwalczać młode chwasty w uprawach rzędowych, takich jak np. truskawki, maliny i warzywa. Warto zainwestować w glebogryzarkę, gdyż ułatwia ona wykonanie wielu prac w ogrodzie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz