Artykuł sponsorowany

Geometria kół – jaki ma wpływ na jazdę samochodem?

Geometria kół – jaki ma wpływ na jazdę samochodem?

Problemy z prowadzeniem samochodu? Nierównomiernie ścierający się bieżnik na nowych oponach? To niezawodny sygnał, że czas odwiedzić mechanika! Kontrola geometrii kół jest niezwykle ważna, gdyż parametry ich ustawienia mogą się zmieniać podczas codziennej eksploatacji. Sprawdzamy, dlaczego poprawne ustawienie geometrii kół w samochodzie jest tak ważne!

Czym jest geometria kół i dlaczego jest ważna?

Geometria kół to nic innego jak poprawne ustawienie zawieszenia auta, które pozycjonuje koła pojazdy w odpowiednim położeniu. Najważniejsze w geometrii są cztery wartości: kąt pochylenia kół, kąt pochylenia sworznia zwrotnicy, kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy oraz zbieżność kół. Prawidłowe ustawienie parametrów zawieszenia jest niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa jazdy, a także samego komfortu prowadzenia samochodu. Często pojazdy z rozregulowanym zawieszeniem sprawiają sporo kłopotów. Taki samochód dużo gorzej się prowadzi, staje się „narowisty”. Auto z niewłaściwie ustawionym zawieszeniem zwiększa ryzyko poślizgu, a tym samym spowodowania wypadku.

Geometria kół może ulec zmianie podczas codziennej eksploatacji, np. po wjechaniu w dużą dziurę w jezdni, najechaniu na wysoki krawężnik, ale także po stłuczce czy nawet wymianie opon lub elementów zawieszenia np. wahacza. Dlatego wskazane jest, aby raz na jakiś czas udać się do mechanika, który sprawdzi, czy geometria zawieszenia jest prawidłowa. Warto wybrać się do fachowców od opon i kół, jak autoserwis Dana z Elbląga.

Sprawdzanie i ewentualna korekcja geometrii kół jest ważną czynnością, o której wielu kierowców zapomina. Jednak prawidłowo wyregulowane zawieszenie to nie tylko bezpieczeństwo na drodze, ale też… oszczędność! Dobrze ustawiona geometria zawieszenia przede wszystkim sprawia, że opony znacznie wolniej się zużywają, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa. Kiedy koła są ustawione pod niewłaściwym kątem, opory toczenia opon są większe, więc pojazd więcej pali. Prawidłowe ustawienie zbieżności wpływa również na wolniejsze tempo zużywania się elementów pozostałych układów, w tym zwieszenia i kierowniczego.

Geometria kół – jak często trzeba odwiedzać serwis samochodowy?

Sprawdzanie geometrii kół jest niedocenianym zabiegiem, który powinno się wykonać, co jakiś czas, nawet pomimo braku żadnych wytycznych w tej kwestii. Pobliski serwis warto odwiedzić zwłaszcza kiedy nasz pojazd ma już swoje lata – dla własnego bezpieczeństwa i spokojnej głowy można pokusić się o taki zabieg raz w roku.

Kierowcy często zabierają swój samochód na kontrolę geometrii kół dopiero wtedy, gdy dzieje się coś niepokojącego. Co powinno skłonić do wizyty w warsztacie mechanika samochodowego? Symptomów nieprawidłowej geometrii zawieszenia jest kilka. Przede wszystkim nierównomiernie ścierający się bieżnik na oponie. To niezawodny znak, że zawieszenie ustawione jest pod niewłaściwym kątem – opony powinny ścierać się równomiernie, z największym naciskiem na środek. Ponadto sygnałem problemów z geometrią kół jest trudność w utrzymaniu toru jazy, a więc ściąganie na jedną stronę lub nadmierna narowistość samochodu na najmniejszych wybojach.

Warto też rozważyć wizytę u mechanika, kiedy podczas jazdy na wprost kierownica jest ustawiona jak przy skręcie – pojazd wcale nie musi skręcać, aby coś było nie tak z geometrią zwieszenia. Trzeba też pamiętać, że przed ustawieniem geometrii warto sprawdzić najpierw samo zawieszenie, bo jeżeli istnieją jakiekolwiek „luzy” to w kalibracja geometrii kół nie ma sensu. W pierwszej kolejności trzeba usunąć usterki w zawieszeniu. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz