Artykuł sponsorowany

Geologia inżynierska i złożowa – czym się charakteryzują?

Geologia inżynierska i złożowa – czym się charakteryzują?

Ocena gruntu jest kluczowa w kontekście inwestycji budowlanych i nie tylko. Profesjonalnej analizy dokonać może jednak tylko wykwalifikowany geolog, który posiada do tego zarówno niezbędną wiedzę, jak i specjalistyczne narzędzia. Fachowcy świadczą kompleksowe usługi z rozmaitych dziedzin geologii, w tym inżynierskiej i złożowej. Czym dokładnie się one charakteryzują?

Odnalezienie surowców

Wydobycie kopalin, czyli poszczególnych surowców o znaczeniu gospodarczym, jest bardzo istotne dla funkcjonowania człowieka. Węgiel, ropa naftowa, rudy metali czy nawet sól – spotykamy się z nimi niemal każdego dnia, korzystając z przedmiotów codziennego użytku, wykonując podstawowe, rutynowe czynności. Wydobywanie musi być maksymalnie efektywne, co zawdzięczać można geologii złóż. Kompleksowe usługi geologiczno-górnicze świadczone przez firmę Skena prowadzoną przez Barbarę Pawlusek, obejmują nadzór merytoryczny i formalny nad całym procesem prowadzącym do uruchomienia, prowadzenia lub likwidacji zakładu górniczego. Dzięki specjalistom inwestor może wybrać rekomendowaną, perspektywiczną pod kątem występowania m.in. kruszyw naturalnych działkę. Właściwie zaprojektowane wiercenia poszukiwawcze to precyzyjna analiza, której wyniki informują o występowaniu pożądanych surowców lub ich braku. Geolog pomaga też na dalszych etapach, koordynując prace związane z uzyskaniem niezbędnej do wydobywania kopalin koncesji. Usługi z zakresu geologii złożowej obejmują też pomoc przy uruchomieniu i efektywnym prowadzeniu zakładu górniczego. W przypadku zakończenia działalności, geolog sprawuje nadzór nad likwidacją zakładu oraz rekultywacją terenów poeksploatacyjnych.

Niezbędne badania

Rozbudowany dział geologii inżynierskiej w głównej mierze odpowiada za ocenę przydatności terenu pod kątem planowanych na nim inwestycji budowlanych. Badania wykonywane przez geologa są niezbędne w kontekście skonstruowania obiektu na solidnym i trwałym podłożu, które zapewni odpowiednią eksploatację budynku. W ramach geologii inżynierskiej opracowuje się szereg dokumentów. Do podstawowych można zaliczyć projekty robót geologicznych. Ich cel oraz zasady prowadzenia muszą być precyzyjnie opisane, dlatego taki dokument jest obowiązkowy, co reguluje prawo geologiczne i górnicze oraz rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 20 grudnia 2011. Dokumentacje geologiczno-inżynierskie oraz hydrogeologiczne również muszą być przez geologa sporządzone. Po określeniu warunków podłoża inwestor może przystąpić do realizacji założonych prac. Rola geologa jest więc niezbędna nie tylko w procesie powstawania efektywnej kopalni, ale też przy konstruowaniu powszechnych obiektów użytkowych. Wykorzystywana działka musi spełniać określone warunki i tym samym nadawać się jako podłoże budowlane.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz