Artykuł sponsorowany

Geodeta Andrzej Łuba wyjaśnia: mapy do celów projektowych – podstawowe informacje

Geodeta Andrzej Łuba wyjaśnia: mapy do celów projektowych – podstawowe informacje

Mapa do celów projektowych to uszczegółowiony element mapy zasadniczej niezbędny do sporządzenia projektu budowlanego. Jak wskazuje specjalista z biura Andrzeja Łuby, załącznik jest wymagany przy wszystkich inwestycjach, których realizacja wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Opracowanie geodezyjno-kartograficzne może być wykonane wyłącznie przez uprawnionego geodetę na podstawie mapy zasadniczej.

Mapa do celów projektowych – o czym musisz wiedzieć?

Zanim zlecisz wykonanie mapy, musisz ustalić jej zakres z projektantem. Architekt wskaże dokładny zakres treści opracowania – wszystkie przyłącza oraz dostęp do drogi publicznej – co pozwoli uniknąć podwójnego kosztu sporządzania mapy. Pierwszym etapem jest uzyskanie danych działki, takich jak obręb ewidencyjny lub numer. Następnie geodeta zgłasza prace do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej – czas oczekiwania na niezbędne dokumenty wynosi średnio 10 dni roboczych. Po pobraniu nieaktualizowanych map zasadniczych specjalista z biura Andrzeja Łuby wykonuje pomiar aktualizacyjny w terenie, kompletuje operat pomiarowy oraz przekazuje dokumenty do Ośrodka. W dalszym etapie ODGiK przekazuje geodecie gotową mapę do celów projektowych w wersji DWG wraz z licencją.

Biuro Geodezyjne Andrzeja Łuby: zawartość mapy do celów projektowych

Mapa do celów projektowych musi być opatrzona imienną pieczęcią geodety uprawnionego, który jest odpowiedzialny za jej opracowanie. Jak wskazuje specjalista z biura Łuby, mapa geodezyjna musi zawierać aktualizację stanu działki oraz obszaru sąsiadującego. Oprócz tego na mapie muszą pojawić się zakres i granice opracowania, szczegółowe dane i wymiary, oraz elementy zagospodarowania terenu. Ważnym elementem, umożliwiającym ustalenie lokalizacji, jest orientacja względem stron świata. Koszt wykonania mapy geodezyjnej waha się w granicach od 500 do 2000 zł zależnie od zakresu inwestycji oraz wielkości aktualizowanego obszaru.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz