Artykuł sponsorowany

Gdzie znajduje zastosowanie transport HDS?

Gdzie znajduje zastosowanie transport HDS?

Hydrauliczny dźwig samochodowy, powszechnie znany jako HDS, to samochód ciężarowy, na którym zamontowano żuraw przeładunkowy. Pozwala to na samodzielny załadunek i rozładunek pojazdu, co znacznie usprawnia procesy logistyczne. Jego nośność może wynosić od kilkuset kilogramów do kilku ton. W artykule przybliżamy zasadę jego działania, używane rodzaje oraz zastosowanie w transporcie.

Budowa żurawia przenośnego

Pojazdy HDS są dość łatwo rozpoznawalne ze względu na ich kluczowe wyposażenie, jakim jest żuraw przeładunkowy montowany na przyczepie lub naczepie. Warto przy tym zauważyć, że jego budowa obejmuje elementy stałe i zmienne. Obecność tych ostatnich ściśle związana jest z rodzajem prac, do jakich żuraw przeładunkowy ma być wykorzystywany. Zaliczamy do nich między innymi system hydrauliczny, który sprawdza się na budowie lub w magazynie, a także różne typy haków czy chwytaków. Części konstrukcyjne stałe to:

  • komplet podpór stabilizujących samochód wraz z dźwigiem,
  • podstawa i kolumna żurawia,
  • regulowany wysięgnik.

Wyróżnić możemy dźwigi samochodowe ogólnego zastosowania. Maja one sztywno zamontowaną konstrukcję na podwoziu pojazdu, a podnośnik operuje poziomo i zmienia wysięg podczas obracania. Innym typem są żurawie przeładunkowe montowane tuż za kabiną kierowcy, w środkowej lub tylnej części pojazdu. Miejsce wybierane jest w zależności od przeznaczenia, tak by usprawniało pracę dźwigu. Samochody ciężarowe HDS stosowane w przemyśle drzewnym zamiast haków wyposażone są we wspomniane już chwytaki.

Transport HDS w praktyce

Pojazdy wyposażone w HDS mogą być wykorzystywane stacjonarnie. Sprawdzają się między innymi podczas podawania materiałów oraz elementów konstrukcyjnych na miejsce pracy. Najczęściej jest to plac budowy, ale nie tylko. Żurawie przenośne często spotykamy także w przemyśle; podczas procesów produkcyjnych czy magazynowania. Wysięgnik umożliwia im przy tym działanie nie tylko w płaszczyźnie poziomej, ale też pionowej, dzięki czemu ładunek z łatwością można dostarczyć na wyższe kondygnacje za pomocą urządzenia dźwigowego.

Podstawowym zastosowaniem samochodów ciężarowych HDS jest jednak transport towarów. Dzięki dużej nośności i wykorzystaniu żurawia problemu nie sprawią ładunki o nietypowych gabarytach czy większej wadze. Przy użyciu dźwigu samochodowego, jak wyjaśnia PHU Truck, można przewozić materiały budowlane, elementy betonowe, palety, maszyny, a także gotowe konstrukcje takie jak więźba dachowa. Często stosowane są do transportu, rozładunku, przeładunku oraz piętrowania kontenerów. Przewożone towary pozostają całkowicie bezpieczne dzięki zastosowaniu dodatkowego wyposażenia w postaci pasów mocujących oraz ściągaczy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz