Artykuł sponsorowany

Gdzie zamontować zbiornik na gaz płynny?

Gdzie zamontować zbiornik na gaz płynny?

Decydując się na budowę wymarzonego domu, trzeba podjąć szereg decyzji, których efekty będą z nami lata. Do takich należy wybór najbardziej opłacalnego sposobu jego ogrzewania. W ostatnich latach szczególną popularność zyskało ogrzewanie gazem płynnym. Takie rozwiązanie jest wygodne, wydajne i przyjazne środowisku. Wiąże się jednak z koniecznością odpowiedniego montażu zbiornika na gaz. Która metoda instalacji będzie lepsza – naziemny czy podziemny? Jakie odległości trzeba zachować? 

Jakie są zalety ogrzewania gazem płynnym? 

Rozważając najkorzystniejszy sposób na ogrzewanie domu, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, takich jak wygoda użytkowania i wydajność. Nie można również pominąć wpływu danego rozwiązania na środowisko naturalne. Jednym z najchętniej wybieranych jest ogrzewanie gazem płynnym. To ogromne ułatwienie dla mieszkańców, ten sposób ogrzewania jest właściwie bezobsługowy. Po ustawieniu na piecu odpowiednich parametrów należy jedynie pamiętać o regularnym uzupełnianiu paliwa. Warto zaznaczyć, że gaz płynny odznacza się lepszymi parametrami grzewczymi od stałych paliw, a zawartość zbiornika z powodzeniem wystarczy na kilka miesięcy. W ostatnim czasie w Polsce powietrze jest coraz bardziej zanieczyszczone. Decydując się na montaż ogrzewania na gaz płynny, dajesz ulgę środowisku. Paliwo to spala się prawie całkowicie i nie emituje szkodliwych substancji. 

Zbiornik na gaz płynny – naziemny czy podziemny? 

Decydując się na ten sposób ogrzewania, trzeba wziąć pod uwagę rozmiar zbiornika na gaz płynny oraz miejsce jego montażu. Zwykle do ogrzewania domów jednorodzinnych wybierane są zbiorniki o pojemności 2700 litrów. Ze względu na łatwość montażu, niższe koszty eksploatacji oraz lepszy dostęp w celach konserwacji właściciele decydują się na naziemny montaż zbiornika. W tym celu należy go umieścić na fundamentowej płycie betonowej. Taka płyta ma grubość 10 cm i jest przywożona razem ze zbiornikiem. Nie musi wystawać ponad grunt. Zbiornika nie można jednak montować w zagłębieniach i na terenach podmokłych. 

Jeżeli jesteś posiadaczem niewielkiego ogrodu, a zbiornik zajmie dużą jego część, warto rozważyć podziemny montaż. W tym celu potrzebny będzie wykop o wymiarach 4,6 x 3,5 x 2,2 m. W przypadku zbyt wysokiego poziomu wody gruntowej zbiornik może być wkopany jedynie częściowo. Nadal jednak wystającą część można zasypać ziemią i zasiać trawę. Należy wziąć pod uwagę, że taki montaż jest droższy. Nie ma natomiast konieczności odkopywania zbiornika po 10 latach.  

Jakie odległości należy zachować przy montażu zbiornika? 

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do wyboru danej formy montażu, warto skorzystać z porady fachowców. W Świdnicy sprzedażą i montażem zbiorników na gaz płynny zajmuje się Zakład Robót Instalacyjnych Wojar. W przypadku zbiorników naziemnych należy zachować odległość 3 m od domu mieszkalnego, budynku magazynowego i produkcyjnego, 1,5 m od granicy działki z sąsiadami oraz 5 m od rowów, wpustów i studzienek kanalizacyjnych. Wybierając podziemny montaż zbiornika niektóre odległości mogą być mniejsze. Należy zachować 1 m odstępu od domu, budynków magazynowych i produkcyjnych. Odległość od rowów i studzienek pozostaje natomiast jednakowa w przypadku obu sposobów montażu. Również niezależnie od wyboru odległość zbiornika od drogi dojazdowej nie powinna być większa niż 35 m, by umożliwić uzupełnienie paliwa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży