Artykuł sponsorowany

Gdzie zamontować okap kuchenny?

Gdzie zamontować okap kuchenny?

Okap kuchenny zawsze pełni bardzo ważną rolę w kuchni. Urządzenie to wpływa bowiem na jakość powietrza w tym pomieszczeniu. Dzięki niemu możliwe jest przede wszystkim usuwanie z powietrza powstających podczas smażenia i gotowania intensywnych zapachów, a także tłuszczu i zwiększonej wilgotności powietrza. Żeby jednak okap miał możliwość skutecznego wpływania na jakość powietrza, musi być odpowiednio zamontowany. W artykule dokładnie tłumaczymy, w jaki sposób i w jakim miejscu najlepiej jest zamontować okap kuchenny.

W jakim miejscu w kuchni powinien być zamontowany okap?

Żeby okap kuchenny mógł dobrze spełniać swoje funkcje, czyli dbać o jakość powietrza w kuchni i zapewnić jego odpowiednią cyrkulację, musi być zamontowany blisko płyty grzewczej. Obecnie w sklepach dostępne są przede wszystkim okapy kuchenne, które są przeznaczone do montażu nad płytą grzewczą. Takie ich umiejscowienie znacznie ułatwia pochłanianie unoszącego się do góry podczas gotowania powietrza.

W ostatnim czasie pojawiło się jednak jeszcze jedno rozwiązanie. Są to okapy kuchenne, które montuje się w blacie kuchennym, bezpośredni przy płycie grzewczej. Takie rozwiązanie także umożliwia skuteczne pozbycie się intensywnych zapachów. Wiele osób decyduje się na taki okap przede wszystkim ze względów estetycznych, czyli z chęci zadbania o dobry wygląd kuchni. Brak zamontowanego nad płytą grzewczą okapu pozwala po prostu na zastosowanie po prostu nieco innego sposobu aranżacji wnętrza.

Rodzaje okapów kuchennych ze względu na sposób działania

W sklepach z urządzeniami AGD dostępne są dwa podstawowe rodzaje okapów kuchennych: wyciągi i pochłaniacze powietrza. Oba te rodzaje okapów różnią się od siebie nie miejscem, tylko sposobem montażu. Łatwiejsze w montażu są pochłaniacze powietrza. W urządzeniach tych znajdują się filtry węglowe, które umożliwiają skuteczne oczyszczenie pochłanianego powietrza, a następnie wypuszczenie ich z powrotem do kuchni. Z kolei wyciągi powietrza muszą być połączone z kanałem wentylacyjnym. O tym jak działają wyciągi powietrza, opowiedział nam nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu online AGD Design:

Wszystkie pochłaniane przez wyciągi powietrza zapachy nie są filtrowane, tylko od razu usuwane na zewnątrz budynku. Jeżeli więc kanał wentylacyjny znajduje się na drugim końcu ściany niż płyta grzewcza, na jej długość powinna być poprowadzona rura. Najlepiej jeżeli będzie prosta i nie będzie w niej żadnych zakrętów, ponieważ w przeciwnym wypadku może to zmniejszać skuteczność wyprowadzania pochłanianego powietrza na zewnątrz.

Rodzaje okapów kuchennych ze względu na miejsce montażu

Dostępnych jest bardzo dużo możliwości, czyli rodzajów okapów, które są montowane nad płytą grzewczą. Najczęściej klienci od lat decydują się np. na okapy przyścienne lub na okapy pod zabudowę, czyli urządzenia, które montuje się pod górną szafką kuchenną. W przypadku płyty grzewczej, która jest zamontowana w kącie kuchni, dobrym rozwiązaniem będzie z kolei okap narożny. Inne dostępne możliwości to, wspomniane już wcześniej okapy blatowe oraz okapy sufitowe, które montuje się w suficie podwieszanym i przy stosowaniu których nie ma możliwości zamontowania w kuchni nad płytą grzewczą górnej szafki. Innym rodzajem okapów kuchennych są, przeznaczone do kuchni z płytami grzewczymi zamontowanymi na wyspie kuchennej, okapy wyspowe.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz