Artykuł sponsorowany

Gdzie wykorzystywana jest paletyzacja?

Gdzie wykorzystywana jest paletyzacja?

Rozwiązaniem najczęściej stosowanym w magazynowaniu i transporcie towarów detalicznych jest umieszczanie ich na paletach. Proces ten to paletyzacja stanowiąca jedno z końcowych ogniw łańcucha logistycznego. Uniwersalny charakter palet skutkuje ich szerokim wykorzystaniem we wszystkich gałęziach przemysłu oraz wielu branżach usługowych. To wpływa na intensywny rozwój technologii w zakresie układania ładunków.

Zalety stosowania paletyzacji

Przechowywanie produktów na paletach wykorzystywane jest w wielu zakładach produkcyjnych, magazynach, a także sklepach. Sprawdza się zarówno w dużych, jak i małych obiektach. W przypadku tych pierwszych jednak ze względu na powtarzalność czynności używane są specjalne roboty przemysłowe. Zautomatyzowane układanie towarów na paletach określane jest mianem paletyzacji i stosuje się ją przede wszystkim tam, gdzie prowadzona jest intensywna produkcja, która wymaga zaangażowania wielu osób czy też pracy w systemie zmianowym. Do takich należeć będą między innymi branże: mleczarska, cukiernicza, chemiczna oraz motoryzacyjna. Zazwyczaj na paletach umieszczane są produkty o regularnych kształtach – kartony, pudełka, worki. Na innym stanowisku linii produkcyjnej opakowania te są zamykane, etykietowane lub foliowane.

Paletyzacja z użyciem specjalistycznego urządzenia niesie ze sobą wszystkie korzyści, jakie wynikają z automatyzacji procesów produkcyjnych. Stanowiska zrobotyzowane są wysoce efektywne, pracują szybciej i dokładniej od człowieka. Jednocześnie ich wykorzystanie wiąże się ze stosunkowo niskimi kosztami eksploatacji. Nie bez znaczenia jest też zwiększone bezpieczeństwo oraz komfort pracy. Pracownik jedynie kontroluje robota przemysłowego, co będzie pracą zdecydowanie lżejszą od manualnego układania ładunków na paletach. Ponadto zaprojektowanie wydajnego stanowiska paletyzacji pozwala optymalnie zagospodarować przestrzeń hali produkcyjnej, a szczególnie strefy załadunkowej.

Wydajne stanowisko zrobotyzowane

Paletyzacja to jedna z wielu możliwości zastosowania robotów przemysłowych. Warto dodać, że mogą one z powodzeniem służyć do różnego rodzaju obróbki komponentów, łączenia elementów ze sobą, a także do wspomnianego już wcześniej pakowania. Umieszczanie towarów detalicznych na paletach i przygotowanie ich do dalszego transportu czy magazynowania to końcowe etapy produkcji. Centrum Projekt dostarcza w tym celu maszyny do paletyzacji, które pozwalają znacząco ten proces usprawnić. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, co wpływa na wydajność stanowisk zautomatyzowanych. Ich budowa to jednak kosztowna inwestycja, choć przy prawidłowym wykonaniu bardzo opłacalna w dalszej perspektywie.

W pełni funkcjonalne stanowisko do paletyzacji musi zostać wyposażone w taśmociąg, podajnik oraz stanowisko kontrolne. Na nim operator wprowadza przez układ sterowania program pracy dla robota, a także na bieżąco monitoruje jego działanie. Dużym ułatwieniem będzie ustawienie parametrów urządzenia w zależności od rodzaju, wagi i kształtu ładowanych towarów. Na rozmieszczenie poszczególnych elementów stacji będą miały wpływ nie tylko wygoda, ale też bezpieczeństwo, czyli przede wszystkim obowiązujące przepisy BHP.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz