Artykuł sponsorowany

Gdzie wykorzystuje się żeliwo?

Gdzie wykorzystuje się żeliwo?

Odlewy żeliwne mają szerokie zastosowanie w przemyśle. Mnóstwo przedmiotów, zarówno tych prostych, jak i bardzo skomplikowanych, jest wytwarzanych przez odlewanie żeliwa. Surowiec ten jest chętnie wykorzystywany do produkcji elementów, które znajdują zastosowanie w codziennym użytkowaniu, jak i podczas skomplikowanych procesów. Dlatego postanowiliśmy omówić właściwości żeliwa, jego proces produkcyjny oraz wykorzystanie.

Popularność żeliwa

Dlaczego właściwie żeliwo jest tak popularnym surowcem. Wynika to z dwóch kwestii. Po pierwsze jego proces produkcyjny jest stosunkowo prosty. Żeliwo jest tak naprawdę stopem żelaza z węglem. W trakcie procesu produkcyjnego stosuje się także odpowiednie domieszki krzemu, manganu, fosforu czy siarki, które mają nadać żeliwu określonych właściwości. I to jest właśnie druga z kwestii powodujących popularność żeliwa. Jego składem można sterować w celu uzyskania ściśle określonych właściwości. Węgiel w postaci grafitu lub cementytu stanowi 2,11-6,67% całego stopu. Forma, jaką przyjmie węgiel, jest ściśle uzależniona od surowców użytych w procesie produkcji oraz szybkości chłodzenia stopu. W przypadku wolnego chłodzenia dochodzi do wydzielenia grafitu. Proces ten nosi nazwę grafityzacji.

Grafityzacji sprzyja również obecność krzemu. Jego dodatek sprawia, że płatki grafitu stają się drobniejsze, a także rozkładają się w bardziej równomierny sposób. Krzem ma wpływ na tworzenie grafitu zamiast cementytu. Dodatek manganu działa natomiast zupełnie odwrotnie. Powstrzymuje on proces grafityzacji. To tylko pokazuje, że produkując odlewy żeliwne można w dużym zakresie modyfikować skład stopu w celu uzyskania określonych właściwości.

Proces produkcyjny i zastosowanie

Żeliwo jest wytwarzane w specjalnych piecach, które nazywa się żeliwiakami. To w nich przetapia się surówkę z domieszką złomu stalowego i żeliwnego. W ten sposób uzyskuje się materiał służący do wykonywania odlewów. Po ostygnięciu produkt jest szlifowany. Dzięki temu można usunąć ostre krawędzie i pozostałości po formie odlewniczej. W kolejnym etapie odlew jest sezonowany. To czas kiedy zaczynają maleć wewnętrzne naprężenia materiału, które mogłyby doprowadzić do powstania odkształceń w toku eksploatacji.

Uzyskane w ten sposób elementy znajdują zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym (skrzynie biegów, kadłuby silników, głowice) jak również w dziedzinie przedmiotów użytku domowego (garnki, patelnie). Żeliwo znajduje także zastosowanie w technologii grzewczej. Wszystko dzięki jego właściwościom do szybkiego nagrzewania. Z żeliwa wykonuje się także rury kanalizacyjne wykorzystując jego wytrzymałość oraz odporność na korozję.

Jakość produktu zależy również od samej technologii. Odlewnie Polskie S.A. stosują najwyższe standardy w produkcji żeliwa. Wykwalifikowana kadra oraz doskonałe zaplecze techniczne pozwala uzyskiwać surowiec najwyższej jakości, o parametrach ściśle dopasowanych do potrzeb.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz