Artykuł sponsorowany

Gdzie ważna jest czystość gazu technicznego?

Gdzie ważna jest czystość gazu technicznego?

Gazy techniczne są na szeroką skalę wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Niektóre aplikacje jednak wymagają zastosowania produktów o szczególnych właściwościach, na przykład specjalnie przygotowanej mieszaniny czy też substancji wyróżniającej się wysoką klasą czystości. Należy przy tym zaznaczyć, że nie zawsze najważniejszy jest stopień zanieczyszczenia, ale także jego rodzaj. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając tego rodzaju gazy?

Rodzaje gazów czystych

Tym mianem określa się pewną grupę technicznych gazów specjalnych. Najczęściej należą do nich wodór, argon, azot, dwutlenek węgla, acetylen, hel, tlen i występują one w formie sprężonej w butlach gazowych. Nie oznacza to jednak, że nie mają one żadnych zanieczyszczeń – na rynku nie da się znaleźć 100% czystych substancji tego rodzaju. Nie można bowiem uniknąć nawet minimalnego zanieczyszczenia produktów w procesie produkcji i napełniania nimi zbiorników. Stąd też poszczególne gazy czyste różnią się między sobą klasą czystości. Parametr ten oznacza się dwiema cyframi oddzielonymi od siebie kropką. Pierwsza oznacza liczbę „9” w wartości procentowej, druga zaś to ostatnia cyfra w tej wartości. Dla przykładu argon 5.0, dostępny między innymi w ofercie firmy Linde Gaz Polska z Warszawy, to czystość na poziomie 99,999%, z kolei dwutlenek węgla 4.5 – 99,995%.

Omawiana czystość określa całkowitą ilość obecnych w substancji zanieczyszczeń, czyli innymi słowy, gwarantowaną minimalną czystość. W wielu przypadkach jednak należy zwrócić także uwagę na rodzaj obecnych zanieczyszczeń. Dwa gazy sklasyfikowane w tym samym stopniu czystości mogą bowiem przynieść inne efekty ich zastosowania ze względu na zawartość innych substancji ubocznych z procesu produkcji. Ponadto przy części gazów czystych nie używa się symboliki cyfrowej lub procentowej, a wskazuje się na brak konkretnego zanieczyszczenia bądź od razu wskazuje na konkretne zastosowanie produktów.

Wykorzystanie gazów czystych

Wytwarzanie tego rodzaju substancji jest obwarowane wieloma restrykcyjnymi wymogami, aby można je przeznaczyć do konkretnych aplikacji. Niejednokrotnie mają one bowiem wpływ na pracę maszyn, optymalizację procesów technologicznych czy też jakość produkowanych wyrobów. I tak na przykład wysoka klasa czystości jest potrzebna w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym, elektronicznym czy też w laboratoriach analitycznych. Gazy czyste są stosowane w ramach obróbki metali – cięciu laserowym, lutowaniu – oraz szkła. Sięga się po nie również na potrzeby zakładów chemicznych, petrochemicznych bądź motoryzacyjnych. Jak zatem widać, tego typu gazy techniczne stanowią istotną grupę produktów w różnych sektorach gospodarki.

Opracowanie:
Warszawa, Aleje Jerozolimskie 142 B Ip.
tel. 801 588 082
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz