Artykuł sponsorowany

Gdzie uzyskać mapę do celów projektowych?

Gdzie uzyskać mapę do celów projektowych?

Jeśli w planach masz budowę domu, to koniecznie musisz zadbać o to, aby przed rozpoczęciem budowy zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne dokumenty. Jednym z nich jest mapa do celów projektowych. Bez niej nie będzie możliwe przeprowadzenie żadnej sprawy, jest ona bowiem podstawą potrzebną, chociażby do tego, aby uzyskać pozwolenie na budowę i warunki zabudowy dla działki, która nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Czym jest mapa do celów projektowych?

Jak mówi nam właściciel Gux Zakład Usług Technicznych Marek Gogacz, mapa do celów projektowych jest opracowaniem kartograficznym, które zawiera w sobie dane z mapy sytuacyjnej oraz mapy wysokościowej. Dzięki temu na tej mapie można zaprojektować, chociażby położenie i układ budynku mieszkalnego.

Jest ona dokumentem, który musi zostać przygotowany w pierwszej kolejności, co też jest zawarte w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 roku w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie. Mapa jest podstawą do wydania, chociażby pozwolenia na budowę.

Co znajduje się w mapie do celów projektowych? Jest ona złożona z dwóch części, są to:

  • opracowanie na podstawie aktualnej mapy zasadniczej,
  • opracowanie zawierające elementy takie jak linia zabudowy, drogi czy wyznaczona oś ulicy.

Swoim zakresem mapa musi pokrywać inwestycję oraz wszystko to, co znajduje się w obszarze przynajmniej 30 metrów od planowanej inwestycji budowlanej.

Skąd wziąć mapę do celów projektowych?

Do wykonania mapy do celów projektowych jest konieczna pomoc geodety, który ją przygotuje i zadba o to, aby wszystko odbyło się zgodnie z przepisami prawa. Firma świadcząca usługi geodezyjne musi wykonać szereg czynności, aby uzyskać taką mapę.

Co muszą zrobić? Pierwszym krokiem jest przygotowanie zaktualizowanej mapy zasadniczej, czyli umieszczenie na niej wszystkich dodatkowych elementów, które znajdują się w terenie w rzeczywistości, ale nie zostały ujęte na mapie zasadniczej.  Kolejnym krokiem jest zaimplikowanie treści mapy zasadniczej do tworzonej mapy do celów projektowych. Taka mapa jest następnie wysyłana do miejscowego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, gdzie czeka na zatwierdzenie treści. Dopiero po zatwierdzeniu można skorzystać z mapy.

Jak widać, proces przygotowania mapy do celów projektowych jest dosyć długi, ale też niezbędne jest jego przejście, aby móc wybudować dom. Zwykle w ciągu miesiąca mapa jest gotowa do odbioru.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz