Artykuł sponsorowany

Gdzie najlepiej zamontować czujnik dymu?

Gdzie najlepiej zamontować czujnik dymu?

Czujnik dymu to urządzenie ostrzegawcze, wykrywające pożar jeszcze we wczesnych jego fazach. Na rynku dostępnych jest wiele różnych czujek, a w artykule skupimy się na Systemach Bardzo Wczesnej Detekcji Dymu, czyli urządzeniach VESDA. Modułowa konstrukcja sprzętu pozwala na elastyczność przy projektowaniu systemu dopasowanego do konkretnego budynku.

Jak działa system VESDA?

Wysokoczuły system detekcji dymu wykrywa jego śladowe ilości i jest to najwcześniejsze z możliwych ostrzeganie o zagrożeniu pożarem. Urządzenie można w pełni zaadaptować do otoczenia, czyli do pomieszczenia, w którym zostanie zamontowane. Warto wiedzieć, że systemy VESDA wyposażone są we własne urządzenia zasysające, co przekłada się na lepszą wydajność detekcji.

Czujka za pomocą pompy ssącej w sposób ciągły pobiera do analizy powietrze, co pozwala wyeliminować konieczność stosowania detektora prądów powietrza. Dym do detektora trafia za pośrednictwem rurek ssących z wieloma otworami, a zatem możliwe jest testowanie powietrza z kilku różnych miejsc. Oznacza to wysoką skuteczność i dokładność detekcji oraz krótki czas reakcji. Systemy VESDA są skuteczne w każdych warunkach, niezależnie od stopnia wymiany powietrza.

Miejsce montażu systemu VESDA

Punkty ssące systemu sygnalizacji pożarowej mogą być umieszczone w tych samych miejscach co konwencjonalne czujniki. Urządzenie najlepiej jest zatem zamontować na środku sufitu, z dala od okien i drzwi oraz elementów instalacji wentylacyjnej, tak aby urządzenie mogło wychwycić dym z każdego miejsca. Czujnik nie może zatem znajdować się zbyt blisko ścian, co może blokować dostęp dymu. Zaleca się, aby na każdej kondygnacji budynku znalazł się przynajmniej jeden czujnik dymu, ale najlepszą ochronę zapewni montaż detektora w każdym z pomieszczeń

Sprzedażą i montażem systemów sygnalizacji pożarowej VESDA zajmuje się firma PROFIRE z Warszawy. Wykwalifikowani pracownicy wybiorą najlepsze miejsca do montażu poszczególnych urządzeń, co przełoży się na lepszą efektywność detekcji. Warto wiedzieć, że systemy VESDA są odporne na silne przepływy powietrza, jakie wywołuje wentylacja i klimatyzacja, a więc decydując się na montaż systemu ssącego, ograniczeniem miejsca montażu nie jest bliskość kratki wentylacyjnej. Co więcej, jeden punkt ssący pokrywa zdecydowanie większy obszar w porównaniu do czujnika konwencjonalnego, a to oznacza lepszą skuteczność działania i możliwość montażu mniejszej ilość urządzeń przy zachowaniu tej samej efektywności.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz