Artykuł sponsorowany

Gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne?

Gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne?

W ostatnich latach coraz głośniejszym tematem stały się odnawialne źródła energii (OZE). Można je podzielić na kilka typów, a do najbardziej znanych zaliczane są instalacje fotowoltaiczne. Dzięki nim możliwe jest produkowanie energii elektrycznej, która została wytworzona z energii słonecznej. Jeśli zdecydujemy się na montaż tego typu instalacji, staniemy przed ważną decyzją – gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku

Istnieje kilka możliwości montaż paneli fotowoltaicznych, a jednym z najczęściej wybieranych są dachy obiektów budowlanych, np. domów jednorodzinnych. Jeżeli zdecydujemy się na tę opcję, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Pierwszą z nich jest kąt nachylenia dachu. W naszym klimacie panele PV największą wydajność osiągają, jeśli znajdują się pod kątem 20 – 40 stopni. Gdy kąt nachylenia dachu jest mniejszy lub panele montujemy na płaskich dachu, wówczas istnieje możliwość zastosowania specjalnych konstrukcji – inwazyjnych lub balastowych. Kolejny czynnik, jaki należy wziąć pod uwagę to wytrzymałość konstrukcji dachu. Jeden panel fotowoltaiczny waży niecałe 20 kg, zatem ważne jest odpowiednie rozłożenie paneli na całym dachu.

Kolejną istotną rzeczą jest to, w jakim kierunku skierowany jest dach. W warunkach panujących w naszym kraju panele fotowoltaiczne powinny być skierowane na południe. Jeżeli ustawimy je na wschód lub na zachód, wówczas instalacja będzie generować kilkanaście procent mniej energii. Ostatnim z najważniejszych czynników jest zacienienie. Instalacja fotowoltaiczna nie powinna być montowana w miejscu, gdzie rosną wysokie drzewa, ponieważ rzucany przez nie cień znacznie zmniejszy jej wydajność. Oczywiście dostępne są różne rozwiązania, które niwelują ten problem. Jednym z nich są optymalizatory. Ich zadaniem jest zwalczanie efektów zacienienia instalacji fotowoltaicznej.

Montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi – co jest istotne?

Panele fotowoltaiczne można także montaż bezpośrednio na ziemi. Najczęściej na tę opcję decydujemy się, gdy niemożliwe lub nieopłacalne jest osadzenie paneli na dachu. W tym przypadku również trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim musimy dysponować dużą przestrzenią. Na małych powierzchniach instalacja fotowoltaiczna może się nie zmieścić. Druga rzecz to zacienienie. Jeżeli obiekty budowlane, drzewa lub inne obiekty będą zasłaniać panele, wówczas fotowoltaika nie będzie wydajna. Specjaliści od montażu instalacji tego typu z firmy Energia Słońca z Łodzi zalecają, by panele montowane na gruncie były w miejscu nasłonecznionym.

Trzeba tez podkreślić to, iż instalacja fotowoltaiczna na ziemi wymaga zagwarantowania stabilnej konstrukcji. Z tego względu prace montażowe mogą być nieco kosztowniejsze. Jednak takie rozwiązanie ma też swoje plusy. Jeśli panele fotowoltaiczne znajdują się na ziemi, wówczas łatwiej dbać o ich czystość, a także przeprowadzać wszelkie zabiegi konserwujące oraz ewentualne naprawy. Poza tym bez trudu możemy zmieniać ich kąt nachylenia oraz kierunek.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz