Artykuł sponsorowany

Gaśnice przeciwpożarowe - rodzaje i zastosowanie

Gaśnice przeciwpożarowe - rodzaje i zastosowanie

Gaśnice są podstawowym i najczęściej stosowanym środkiem ochrony przeciwpożarowej. Ich obecność jest obowiązkowa w szkołach, przedszkolach, żłobkach, we wszystkich zakładach pracy oraz budynkach użyteczności publicznej. W miejscu gdzie są montowane powinna być zamieszczona instrukcja obsługi, która pozwala na sprawne posłużenie się sprzętem w razie wystąpienia pożaru. Właściwie każdy z nas powinien wiedzieć jak korzystać z gaśnic i jaki ich rodzaj jest odpowiedni do konkretnego rodzaju pożaru.

Klasy pożarów

Przyczyny pożaru mogą być różne, dlatego nie ma jednej sprawdzonej metody ani środki na wszystkie jego rodzaje. Dlatego bardzo ważny jest wybór gaśnicy odpowiednio do rodzaju pożaru jaki występuje. Wyróżnia się pięć klas pożarów. Każdy z nich dotyczy innych materiałów.

  • Grupa A -  to pożary materiałów stałych pochodzenia organicznego
  • Grupa B – to pożary cieczy palnych (o temperaturze zapłonu do 100 st. C), np. aceton, alkohol, eter czy lakier, jak też ciał stałych, które pod wpływem wysokiej temperatury zmieniają swoją postać na płynną, np. parafina czy smoła, i zapalają się w momencie przejścia w stan gazowy (parują).
  • Grupa C – są to pożary gazów palnych (gaz miejski, metan, wodór, propan). Powstają wskutek zmieszania gazu z powietrzem i styczności nawet z niewielkim źródłem ciepła – wystarczy niedopałek papierosa albo iskra, by doszło do groźnego dla zdrowia i życia wybuchu.
  • Grupa D – pożary metali (lit, sód czy potas). W zależności od składu chemicznego mogą ulec spalaniu zużywając tlen z powietrza albo mogą się spalać bez dostępu do powietrza, gdyż zawierają w składzie utleniacze. Są niezwykle trudne do ugaszenia.
  • Grupa E – pożary tłuszczów spożywczych. Są bardzo trudno do ugaszenia, gdyż w momencie użytkowania osiągają bardzo wysoką temperaturę i nawet po ich ugaszeniu może dojść do ponownego zapłonu z powodu styczności z tlenem. Przede wszystkim należy pamiętać, by pożaru wywołanego przez zapalenie się oleju bądź innego tłuszczu spożywczego nie wolno gasić wodą, gdyż może to spowodować rozprzestrzenienie się ognia.

Każda gaśnica powinna mieć oznaczenie do gaszenia jakiego rodzaju pożaru jest przeznaczona. Pamiętaj, że powinna być zalegalizowana, z aktualnym przeglądem. Czynności te powinny być wykonywane przez wykwalifikowanych fachowców, jak firma Ognik z Ustronia Morskiego, posiadających uprawnienia nadane przez Urząd Dozoru Technicznego.

Podstawowe rodzaje gaśnic

Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje gaśnic, z których każdy służy do gaszenia innych grup pożarów. Najlepiej zaopatrzyć się w taką gaśnicę, która posłuży do unicestwienia najbardziej prawdopodobnych do wystąpienia zagrożeń pożarowych.

  • Gaśnice proszkowe – ich zbiorniki są wypełnione drobnym proszkiem gaśniczym, który jest wyrzucany z gaśnicy za pomocą gazu niepalnego i ma na celu odcięcie płonącego miejsca od dopływu tlenu. Stosuje się tu proszki fosforanowe do gaszenia pożarów klasy A, B i C, oraz proszki węglanowe do gaszenia pożarów klasy B i C.
  • Gaśnice śniegowe – wykorzystuje się w nich skroplony dwutlenek węgla, który po wydostaniu się ze zbiornika gaśnicy ulega rozprężeniu  i osiąga temperaturę -78 stopni Celsjusza, tworząc na powierzchni gaszonego obiektu warstwę suchego lodu. Gaśnice śniegowe stosuje się przy pożarach klasy B i C. Nie wolno ich stosować do gaszenia ludzi, gdyż materiał gaśniczy może spowodować nieodwracalne w skutkach odmrożenia. W tym wypadku lepiej sprawdzi się koc gaśniczy.
  • Gaśnice wodne – ich głównym składnikiem jest piana gaśnicza, którą uwalnia się za pomocą sprężonego gazu niepalnego. Stosuje się je do pożarów klasy A, B i F. Ze względu na zawartość w składzie wody, gaśnice wodne nie są odpowiednie do gaszenia urządzeń elektrycznych będących pod napięciem.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz