Artykuł sponsorowany

Frezowanie – funkcjonalność i poprawa wydajności komina.

Frezowanie – funkcjonalność i poprawa wydajności komina.

Wieloletnie użytkowanie komina oraz procesy, które w nim zachodzą, sprawiają, że z czasem przestaje on prawidłowo funkcjonować. Jeszcze do niedawna renowacja tego elementu polegała na wyburzaniu całości lub wycinaniu jednej ze ścianek przewodu, by odbudować konstrukcję na nowo. Dziś sposobem na uniknięcie tego typu problemów jest frezowanie kominów.

Skuteczny remont komina

Zalegające wewnątrz komina złogi tłustej lub szklistej sadzy oraz zbyt małe średnice istniejących przewodów kominowych to najczęstsze przyczyny pojawiania się problemów z odprowadzaniem spalin. Ignorowanie tego typu nieprawidłowości może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia lub życia. Doskonałym rozwiązaniem, które pozwoli udrożnić komin i jednocześnie zabezpieczyć się przed zatruciem lub zaczadzeniem, jest frezowanie wnętrza przewodów kominowych. Prace tego typu wymagają odpowiedniego sprzętu i umiejętności. Na szczęście na rynku jest sporo firm, takich jak Bud-Komin. Białas Krzysztof, oferujących remonty kominów. Aby przygotować konstrukcję do frezowania, trzeba na początku dokonać oceny technicznej z zastosowaniem inspekcyjnej kamery kominowej. Sam zabieg wykonuje się za pomocą specjalnego frezu, który poprzez usuwanie zbędnych warstw gruzu oraz innych substancji mechanicznie powiększa wewnętrzną część komina, dzięki czemu w jego wnętrzu można umieścić wkład kominowy. Metoda ta jest mało inwazyjna, a cały proces dokonuje się wewnątrz przewodu, dzięki czemu nie ma potrzeby jego demontażu lub kucia ścian. Wskazaniem do wykonania tego typu prac jest nieszczelność komina lub podłączenie innego urządzenia grzewczego wyższej sprawności a zatem wytwarzającego chłodniejsze spaliny niż urządzenie uprzednio zainstalowane. Należy przy tym pamiętać, że współczesne piece CO wysokiej klasy wymagają wkładów kominowych. Frezowanie jest konieczne do stosowania wkładów kominowych o odpowiedniej dla pieca średnicy, a te z kolei do zabezpieczenia komina przed różnego rodzaju plamami o nieprzyjemnej woni na ścianach kominowych, które powstają przez przemakanie fug pomiędzy cegłami. Jest to nagminny problem przy oszczędnych piecach. Montując w odpowiedni sposób wkład kominowy, mamy możliwość wysuszenia i pozbycia się tego typu plam na kominie, co bez montażu wkładu nie jest możliwe.

Metoda ta sprawdza się zarówno w przypadku konstrukcji o przekroju kwadratowym, prostokątnym, jak i kołowym. Aby zapewnić bezpieczeństwo i wyeliminować ryzyko powstawania szkód, frezowanie stopniuje się co ok. 1 cm. Co prawda frezowanie kominów w Polsce stosuje się od niedawna, niemniej jednak cieszy się ono coraz większą popularnością.

Komu zlecić remont komina?

Frezowanie to jeden z ważniejszych i trudniejszych zabiegów kominiarskich. O ile niektóre podstawowe czynności, związane z remontem komina, mogliśmy wykonać samodzielnie, o tyle samodzielne frezowanie nie jest możliwe. Wymaga ono profesjonalnego sprzętu, doświadczenia oraz dużej wiedzy. Ponadto indywidualne działania w tym zakresie są niezgodne z zapisami Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych. Dlatego też poszukując specjalistów świadczących usługi kominiarskie i budowlane, warto skontaktować się z firmą Bud-Komin. Białas Krzysztof z miejscowości Łęg Tarnowski. Głównym profilem jej działalności jest montaż kominów, w tym również wolnostojących, oraz pieców i wentylacji. Zakres usług obejmuje także powiększanie przekroju kominów metodą frezowania, którą firma zaczęła stosować jako pierwsza w Polsce, za pomocą techniki przywiezionej z Czech w 2000 r. Dzięki zastosowaniu techniki diamentowej, bez użycia wody, która jest o wiele delikatniejsza i bezpieczniejsza dla komina, inwestorzy nie są narażeni na późniejsze „wykwity” lub uszkodzenia na ścianach. Odpowiednia technologia umożliwia im rozwiercenie komina pod wkład nierdzewny i ceramiczny z gwarancją do 30 lat. Przeprowadzają oni także remonty i uszczelnianie kominów, a także inspekcje kamerą przewodów kominowych. Dodatkowo prowadzą również sprzedaż okapów i mebli ze stali z przeznaczeniem dla szkół, gastronomii, szpitali itp. Bud-Komin to firma z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem, której oferta skierowana jest do klientów indywidualnych oraz do podmiotów gospodarczych i instytucji.

Frezowanie to metoda zdecydowanie szybsza i o wiele tańsza od demontażu czy budowy nowego komina. Warto jednak sprawdzać uprawnienia osób wykonujących tego typu prace. Nie należy też oszczędzać na tym zabiegu, bo od niego zależy również nasze bezpieczeństwo.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz