Artykuł sponsorowany

Formy wtryskowe – serwis i konserwacja

Formy wtryskowe – serwis i konserwacja

Rozwój technologii nieustannie ułatwia nam pracę i codzienne życie. Jednym z jego elementów są przedmioty z tworzyw sztucznych. Wytwarzanie ich w pożądanych kształtach i wymiarach to zasługa formowania wtryskowego – niezwykle precyzyjnego i szybkiego procesu. Jego efektywność zależy jednak od sprawności urządzeń. Jak więc poprawnie serwisować formy wtryskowe i kiedy to robić?

Przegląd jak w samochodzie

Forma wtryskowa wykonana jest bardzo dokładnie, w związku z czym każde jej uszkodzenie, nawet to minimalne, ma znaczny wpływ na jakość wytwarzanego produktu. Przed niechcianym problemem można się jednak ustrzec, regularnie serwisując sprzęt. Przypomina to nieco przeglądy techniczne w samochodach osobowych. W przypadku form wtryskowych dzieli się je jednak na tzw. małe i duże. Pierwszy typ wykonuje się po każdej produkcji – należy bacznie przyjrzeć się wszystkim elementom ruchomym, po czym dokładnie je wyczyścić. Odpowiednie smarowanie to klucz do sprawnego funkcjonowania maszyny i również leży w zakresie małego przeglądu. Rutynowe sprawdzenie hydrauliki i elektryki pozwoli na zauważenie ewentualnych nieprawidłowości w zakresie ich pracy. Znacznie bardziej skomplikowanym procesem jest duży przegląd. Graniczną wartością jest w tym wypadku 30 000 cykli – po ich osiągnięciu należy zgłosić się do specjalisty, który dokładnie przyjrzy się formie wtryskowej. Firma Moldserwis.pl to gwarancja profesjonalnego wykonania takich właśnie usług. Duży przegląd obejmuje demontaż całego urządzenia i sprawdzenie każdego komponentu, proces ten jest więc bardzo skomplikowany, wymaga ogromnej wiedzy w zakresie form wtryskowych i odpowiednich umiejętności. Może go dokonać jedynie fachowiec, ale korzyści z takiego przeglądu jest wiele. Przede wszystkim, redukuje to w znaczny sposób możliwość uszkodzenia podczas produkcji, a w przypadku wykrycia usterki minimalizuje to ryzyko jej powiększenia i w konsekwencji powstania poważnej awarii. Regularny serwis i konserwacja pozwalają zatem utrzymać formą wtryskową w dobrej kondycji, co z kolei przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy.

Jednak się zepsuło

Co w wypadku, gdy forma wtryskowa uległa uszkodzeniu, nawet mimo serwisowania i odpowiedniej dbałości?  Naprawa lub regeneracja to rozwiązania, które pozwolą na szybkie wyeliminowanie defektów i dalsze korzystanie z urządzenia. Do najczęściej spotykanych usterek zalicza się uszkodzenia powstałe wskutek zarysowania powierzchni – prowadzi to do obniżenia jakości finalnego produktu. Nawet niewielkie zarysowanie lub wżer będzie w konsekwencji widoczny na detalu z tworzywa. Naprawa form wtryskowych to również usuwanie ugniecionych krawędzi formy – taki defekt powstaje najczęściej w wyniku nieprawidłowego korzystania z narzędzia, dużej ilości wykonanych cykli oraz braku wykonania odpowiedniego przeglądu. Jest to również przyczyną uszkodzenia większego obszaru formy wtryskowej. Każda z tych usterek może być jednak z powodzeniem naprawiona przez specjalistyczny serwis. Warto więc zadbać o to, by serwisem form wtryskowych zajął się fachowiec. Konserwacja formy pozwala na jej sprawne i długotrwałe działanie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz