Artykuł sponsorowany

Formy wtryskowe przy produkcji osprzętu elektrotechnicznego

Formy wtryskowe przy produkcji osprzętu elektrotechnicznego

Formy wtryskowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je z powodzeniem w branży motoryzacyjnej, a nawet spożywczej przy wieloseryjnej produkcji detali. Dzięki formom wtryskowym przygotowuje się także różnego rodzaju elementy osprzętu elektro-instalatorskiego, które tworzone są między innymi z tworzyw termoutwardzalnych.

Na czym polega formowanie wtryskowe?

Formowanie wtryskowe to zautomatyzowany proces przeprowadzany z użyciem specjalistycznych urządzeń zwanych wtryskarkami. Polega on zaś na wtryskiwaniu wstępnie uplastycznionego granulatu do specjalnych gniazd formy, w których stygnąc, tworzywo przybiera żądane kształty detalu. W ten sposób uzyskuje się tzw. wypraskę, która po zastygnięciu jest oddzielana od formy wtryskowej – powstaje gotowy wyrób z tworzywa sztucznego, który najczęściej nie wymaga dodatkowych złożonych działań wykończeniowych.

Na powodzenie procesu formowania wtryskowego wpływa zaś wiele czynników. Najważniejsze jest jednak przygotowanie odpowiedniego tworzywa do produkcji oraz zaprojektowanie i wytworzenie formy wtryskowej. To dzięki niej uzyskuje się produkt o nawet bardzo skomplikowanych kształtach. Sama forma jest zaś skonstruowana z kilku układów funkcjonalnych m.in. układu wlewowego, układu chłodzenia formy i wypraski, gniazda formującego czy też z układów usuwania wlewka i wypychania wypraski.

Formowanie wtryskowe w branży elektrotechnicznej

Formowanie wtryskowe jest bardzo ważne m.in. w branży elektrotechnicznej. To dla producentów osprzętu elektro-instalatorskiego, a także producentów sprzętów AGD i RTV tworzy się detale metodą formowania wtryskowego. Technologia ta umożliwia bowiem nadawanie kształtów tworzywom sztucznym, które nie przewodzą ciepła i elektryczności, które nie są topliwe i palne, a także, które nie są rozpuszczalne i cechują się wysoką odpornością chemiczną. Przykładem są tworzywa termoutwardzalne zwane duroplastami. Do formowania wtryskowego nadają się takie tworzywa termoutwardzalne jak bakelity, melamina oraz tworzywa mocznikowe. Wtryskiwane mogą być również tworzywa termoplastyczne: poliwęglany, poliamidy, polipropyleny, polietyleny, polistyreny, PVC czy ABS.

Jakie detale dla branży elektrotechnicznej tworzy się zaś metodą formowania wtryskowego? Mogą to być takie produkty gotowe i półprodukty, jak:

  • wyłączniki, gniazda
  • izolatory
  • złącza,
  • obudowy do żarówek
  • korpusy,
  • złącza wielostykowe,
  • płytki montażowe,
  • listwy zaciskowe.
  • Obudowy styczników i bezpieczników

Projektowanie form wtryskowych

Najlepsze firmy, które specjalizują się w tworzeniu seryjnych detali dla branży elektrotechnicznej, w pierwszym etapie współpracy opracowują  wraz z klientem unikalne formy wtryskowe. Proces projektowy odbywa się zarówno w oprogramowaniu cyfrowym, jak i dzięki rysunkom technicznym oraz obliczeniom na papierze. Zanim wytworzony zostanie zaś ostateczny produkt – gotowa do użycia przy formowaniu wtryskowym forma – często powstają prototypy kierowane na testy. Wszystko po to, by tworzone później elementy osprzętu elektro-instalatorskiego były najwyższej jakości.

Firma ELKOR, która od lat pośredniczy w tworzeniu form wtryskowych dla detali elektrotechnicznych, według wzorów/projektów dostarczanych przez klientów/ może pomóc w realizacji projektu wprowadzenia na rynek nowego produktu z tworzywa sztucznego, uczestnicząc w budowie odpowiedniej formy wtryskowej a następnie w produkcji seryjnej detalu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz