Artykuł sponsorowany

Formalności związane z pogrzebem - co musisz wiedzieć? Pomoc zakładu pogrzebowego Arka

Formalności związane z pogrzebem - co musisz wiedzieć? Pomoc zakładu pogrzebowego Arka

Kiedy ktoś z naszych bliskich umiera wiemy, że nic już nie będzie takie samo. Z jednej strony czujemy ogromny smutek i żal, z drugiej zaś pragniemy, aby pogrzeb - w swojej trudnej naturze - był wyjątkowy. Często się jednak zdarza, że sytuacja nas przerasta i nie mamy do tego głowy. Z pomocą spieszą zakłady pogrzebowe, które zajmują się wszelkimi formalnościami. O czym należy pamiętać? Pracownicy zakładu pogrzebowego Arka pomogą Ci w tym procesie.

Zadbaj o kartę zgonu

Pierwszym krokiem w organizacji pogrzebu jest wystawienie karty zgonu. Karta jest niezbędna – dzięki niej firma zajmująca się przygotowaniem pochówku upoważnia do zabrania ciała zmarłego. Jeśli bliska nam osoba zmarła w domu, ważne jest, by zawiadomić lekarza rodzinnego. Uprawniony jest wówczas lekarz, który zajmował się osobą przez ostatnie trzydzieści dni. Gdyby okazało się, że lekarz jest na urlopie, bliscy zmarłego muszą zadzwonić po karetkę. Zarówno lekarz, jak i pracownicy karetki wystawiają niezbędną kartę zgonu.

Idź do Urzędu Stanu Cywilnego

Kolejnym krokiem jest zaniesienie karty zgonu oraz dowodu osobistego, nie później niż trzy dni od śmierci bliskiego. Niekiedy jest tak, że należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego w miejscu zamieszkania zmarłego, jeśli ten umarł w innej miejscowości. W USC wydawany jest również wniosek o wydanie trzech aktów zgonów. W wypadku osób zamężnych, w Urzędzie przedstawia się skrócony akt małżeński. Usługa wydania aktów zgonów jest bezpłatna.

Zasiłek pogrzebowy – komu przysługuje?

Zasiłek pogrzebowy przyznawany jest osobie, która pokryła wszelkie koszty związane z pogrzebem. O zasiłek pogrzebowy należy ubiegać się w ZUS-ie. Zazwyczaj są to członkowie rodziny. Maksymalnie do 12 miesięcy po śmierci bliskiej osoby, do ZUS-u należy przedłożyć wniosek, skrócony akt zgonu, rachunki oraz dokumenty świadczące o pokrewieństwie między osobą ubiegającą się o zwrot kosztów a zmarłą. Oferowana przez Państwo pomoc waha się w granicach czterech tysięcy złotych. Jest to suma, która zwykle starcza na całościowe pokrycie kosztów związanych z ceremonią pogrzebową. Pochówkiem i załatwieniem wszelkich formalności zajmuje się na przykład zakład pogrzebowy Arka z Pisza. Jak podkreślają jego specjaliści:

Formalności związane z zasiłkiem pogrzebowym wymagają wypełnienia dokumentów, ale również odwiedzenia kilku placówek instytucji publicznych. Dlatego też oferujemy swoim klientom pomoc, dzięki której będą mogli poczuć spokój finansowy, a jednocześnie zapewnić godny pochówek bliskiej osobie.

Przedsiębiorstwo zajmuje się świadczeniem kompleksowym usług pogrzebowych. Osoby, które zdecydują się na skorzystanie z pomocy domu pogrzebowego, mogą liczyć na wyręczenie w przygotowaniach do ceremonii pogrzebowej, sporządzenie nekrologów, a także wybór trumny, kwiatów czy też innych dewocjonaliów pogrzebowych.

Śmierć bliskiego za granicą

W wypadku śmierci za granicą należy złożyć odpowiedni wiosek do starosty lub prezydenta miasta. Chodzi oczywiście o miasto, w którym zmarły będzie pochowany. W takiej sytuacji również warto skorzystać z pomocy specjalistów z firmy świadczącej usługi pogrzebowe. Następnym krokiem jest udanie się do polskiego konsulatu kraju. Wiele zakładów oferuje transport zwłok zarówno w kraju, jak i za granicą. Firmy zaopatrzone są w specjalne pojazdy, przystosowane do transportu zwłok.

Opracowanie:
Pisz, dr. Klementowskiego 10A
tel. 503 557 207
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz