Artykuł sponsorowany

Firmowe rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Co warto wiedzieć?

Firmowe rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Co warto wiedzieć?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi własną działalność gospodarczą, zobowiązany jest do regularnego rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Niewątpliwie jest to bardzo odpowiedzialny obowiązek, a przekroczenie terminu bądź błąd w rozliczeniu skutkuje bardzo wysokimi karami. Co więc należy wiedzieć o firmowym rozliczeniu z Urzędem Skarbowym i czy warto powierzyć to w ręce biura rachunkowego?


Rozliczenia podatkowe z Urzędem Skarbowym są obowiązkowe zarówno dla małych, jak i dużych firm. Jednak mnóstwo właścicieli przedsiębiorstw, szczególnie tych, które niedawno powstały, nie wiedzą, na czym dokładnie polega firmowe rozliczenie z US, a także czy lepiej przeprowadzić je samodzielnie, czy może zlecić zajmowanie się księgowością do profesjonalnego biura rachunkowego. Warto zatem poznać podstawowe informacje na temat obowiązkowych rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Oto kilka istotnych faktów, które przydadzą się każdemu przedsiębiorcy.

Po założeniu działalności gospodarczej, przedsiębiorca musi zarejestrować firmę do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, za pomocą formularza CEIDG-1. W ten sposób zgłosi swoją działalność do US i określi formę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, karta podatkowa). Źródłem opodatkowania jest dochód, czyli przychody pomniejszone o koszty poniesione w związku z ich uzyskaniem. Warto wiedzieć, że podatek dochodowy rozliczany jest w Urzędzie Skarbowym, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania podatnika, czyli np. właściciela firmy.

Należy pamiętać, że podstawowym obowiązkiem przedsiębiorcy są terminowe rozliczenia z Urzędem Skarbowym. W tym celu warto skorzystać z profesjonalnej pomocy Biura Rachunkowego Proste Podatki SP. Z O.O. z siedzibą w Lublinie, które zajmuje się przede wszystkim sporządzaniem rocznych zeznań podatkowych, ale także prowadzeniem ksiąg handlowych oraz przychodów i rozchodów.

Wysokość podatku VAT w Polsce

Przedmiotem opodatkowania są między innymi: eksport oraz import towarów, odpłatna dostawa towarów oraz wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. W Polsce obowiązuje kilka rodzajów stawek podatku VAT:

23% - podstawowa stawka, używana podczas sprzedaży towarów i usług na terenie Polski;

8% i 5% - obniżone stawki, które stosowane są w transakcjach na terenie kraju oraz przy WDT i eksporcie towarów;

7% - występuje w momencie zwrotu rolnikom ryczałtowym kwoty podatku VAT przy sprzedaży produktów rolnych podatnikom VAT;

4% - stawka dotycząca taksówek osobowych.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz