Artykuł sponsorowany

Firma poligraficzna Aligator: czym jest sztancowanie registrów?

Firma poligraficzna Aligator: czym jest sztancowanie registrów?

Chcesz, aby Twój produkt poligraficzny był atrakcyjniejszy dla klienta? Wykończenie w formie registru to sprawdzony sposób na poprawę walorów wizualnych wyrobu drukarskiego. Jeżeli zależy Ci na zwiększeniu transparentności informacji zawartych w katalogach lub książkach i usprawnieniu nawigacji, skorzystaj z usług firmy Aligator. Przekonaj się, jak niewiele trzeba, aby odmienić wygląd tradycyjnego druku.

Sztancowanie registrów – co powinieneś wiedzieć?

Proces sztancowania polega na wycinaniu pojedynczych kartek po przeciwnej stronie grzbietu w oparciu o nadrukowane markery. Wycinaniu poddawane są na ogół produkty gotowe – zbindowane i docięte do wyznaczonego formatu – niemniej introligatorzy z firmy Aligator realizują także zlecenia z zakresu sztancowania druków łączonych spiralą czy niesklejonych arkuszy. W zależności od preferencji registry mogą być ukryte lub widoczne (dotyczy to skróconej wyklejki bądź stron poprzedzających). Najbardziej klasyczną metodą cięcia jest register kątowy – niezwykle wydajny i rekomendowany przy dużych nakładach i obszernych produktach. Jak wskazują specjaliści z zakładu Aligator zastosowanie tego cięcia daje możliwość swobodnej zmiany podstawowych parametrów, czyli szerokości, wysokości oraz ilości cięć. Warto przy tym zaznaczyć, że register kątowy posiada największy możliwy obszar cięcia umożliwiający wydajny nadruk.

A może register kciukowy?

Kciukowe sztancowanie registrów wykonywane jest na przedniej krawędzi, naprzeciwko grzbietu, i może przybrać formę specjalną (ukrytą) lub prostą (widoczną). 

W pierwszym przypadku wycinamy tylko wybrane strony poprzedzające register, natomiast w sztancowaniu prostym tniemy wszystkie kartki z góry na dół. Aby zapewnić gładkie cięcie, głębokość registru jest mniejsza o 1 mm niż średnica. W praktyce stosujemy wymiary 18-22 mm, czyli zgodne z wielkością kciuka, niemniej klienci mogą wybrać także inne średnice – mówi pracownik firmy Aligator. 

Tego typu cięcie jest szczególnie polecane w drukach, które posiadają niewielkie ilości tekstu do ekspozycji.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz