Artykuł sponsorowany

Filtry wykorzystywane w układach hydraulicznych

Filtry wykorzystywane w układach hydraulicznych

Rozmaite maszyny budowlane i rolnicze wyposażone są w układy hydrauliczne. Te muszą być odpowiednio chronione przed zanieczyszczeniami. W tym celu stosuje się różnego rodzaju filtry. Stosowanie odpowiednich filtrów pozwala zachować właściwości eksploatacyjne cieczy roboczej, która wykorzystywana jest do pracy układów hydraulicznych. Zobacz, jakiego rodzaju filtry wykorzystywane są do ochrony tych układów w maszynach rolniczych i budowlanych.

Czym są filtry ssawne i powrotne?

Jednym z filtrów, które wykorzystuje się w układach hydraulicznych są filtry ssawne. Służą one do ochrony wszystkich elementów układu, aczkolwiek w szczególności zabezpieczają pompy. Wśród tego typu filtrów wyróżnia się:

  • filtry ssawne bez obudowy,
  • filtry ssawne z obudową.

Filtry ssawne charakteryzują się dużym przepływem, który umożliwia im skuteczne działanie. Oprócz tego muszą się one cechować jak najmniejszym oporem początkowym. Tego rodzaju filtrów nie można mocować bezpośrednio przed pompą, ponieważ może dojść do zjawiska kawitacji, czyli wytworzenia podciśnienia. Z kolei zadaniem filtrów powrotnych jest oczyszczalnie cieczy roboczej ze stałych zanieczyszczeń. Takie filtry stosowane są we wszystkich układach hydraulicznych i stanowią ostatni element całego obwodu. To sprawia, że zatrzymują zanieczyszczenia przed zbiornikiem. Zazwyczaj montuje się je w górnej części zbiornika lub liniowo.

Charakterystyka filtrów wysokociśnieniowych i zlewowych

Kolejnym rodzajem filtrów w układach hydraulicznych są wysokociśnieniowe. Łączą one linie wysokiego ciśnienia w układzie i są odpowiedzialne za zabezpieczanie poszczególnych elementów układu. Ich wkłady zazwyczaj stworzone są z włókna szklanego, zaś korpus i głowica wykonane są ze stali nierdzewnej. Filtry wysokociśnieniowe stosowane są głównie w agregatach hydraulicznych, maszynach budowlanych oraz rolniczych. Znajdziemy je w ofercie firmy Motrol z Godzikowic w województwie dolnośląskim, która zajmuje się sprzedażą filtrów do maszyn rolniczych i budowlanych. Natomiast filtry zlewowe, które klasyfikuje się do niskociśnieniowych, najczęściej umieszczane są na zbiorniku. Ich cechą charakterystyczną jest dokładność filtracji.

Filtry ochronne i robocze – charakterystyka

Filtry wykorzystywane w hydraulice siłowej dzieli się na ochronne i robocze. Główną rolą tych pierwszych jest ochrona wrażliwych części instalacji przed zanieczyszczeniem cieczy roboczej. Jeżeli doszłoby do przedostania się zanieczyszczeń do cieczy, efektem mogłaby być awaria silnika lub pompy. Z kolei zadaniem filtrów roboczych jest utrzymywanie cieczy roboczej we właściwej klasie czystości. Zgodnie ze standardami ISO, czystość cieczy roboczej określa się liczbą kodową, która definiuje zawartość zanieczyszczeń stałych o danej średnicy w próbce pobranej do badań.

Opracowanie:
Godzikowice 106 B
tel. 71 313 40 75
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz