Artykuł sponsorowany

Filtry do wody w zastosowaniach domowych

Filtry do wody w zastosowaniach domowych

Woda w kranach musi być w pełni bezpieczna dla naszego zdrowia. Kwestię tę reguluje prawo, a dokładnie Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Jednak nie da się ukryć, że w wodzie kranowej znajdziemy minimalne ilości substancji niepożądanych i choć jej spożycie jest bezpieczne, taka woda może zaszkodzić urządzeniom AGD. Z pomocą przychodzą filtry do wody, idealne w zastosowaniach domowych.

Czysta woda z kranu – bez smaku, zapachu i koloru

Jaka powinna być woda w kranie? Klarowna, bez smaku i zapachu. Jednak nawet w sytuacji, kiedy wydaje nam się, że woda jest wystarczająco czysta, warto dokonać badań próbek wody, aby upewnić się, że nie znajdują się w niej śladowe ilości zanieczyszczeń i mikroorganizmów chorobotwórczych. W szczególności, jeśli z wody korzystają dzieci, osoby chore lub starsze. Jednak niewielka ilość zanieczyszczeń lub wysoka twardość wody może wpływać negatywnie nie tylko na osoby spożywające wodę, ale również na domowe sprzęty. Twarda woda może powodować nadmierne odkładanie się kamienia w czajniku, na słuchawce prysznicowej, a także w elementach pralki. Kamień może osadzać się na armaturze łazienkowej lub kafelkach – co powoduje nieestetyczne zacieki i ślady. W przypadku wody, w której znajduje się zbyt dużo żelaza i manganu, zacieki i ślady mogą przybrać rdzawą barwę, co będzie szczególnie widoczne na białej wannie czy umywalce.

Na szczęście tym problemom można zapobiec, stosując filtry do wody służące do zastosowań domowych. Są praktycznie bezobsługowe, ponieważ po ich zamontowaniu wystarczy odkręcić kran, by cieszyć się doskonale miękką i pozbawioną zanieczyszczeń wodą. Jedynym obowiązkiem są regularne serwisy (przynajmniej raz w roku), które przeprowadzają specjaliści – wystarczy jedynie o nich pamiętać. Jakie rodzaje filtrów do wody w zastosowaniach domowych możemy wyróżnić?

Kolumna węglowa – mechaniczna filtracja wody

Jednym z najprostszych, a jednocześnie niezwykle skutecznych sposobów na oczyszczanie wody, jest jej adsorpcja dzięki silnie porowatemu podłożu węglowemu. Mówiąc prościej: zanieczyszczenia zatrzymują się na węglowym filtrze, natomiast czysta woda przechodzi przez kolumny filtracyjne, skąd może być pobrana przez kran. Kolumny węglowe znajdują zastosowanie w przypadku wody, która jest wystarczająco czysta, by nie stanowiła zagrożenia dla osób ją spożywających, jednak nie ma odpowiednich właściwości organoleptycznych: ma nieprzyjemny dla nas smak, zapach lub wygląd. Kolumny filtracyjne dostępne w ofercie Aqua-Partner, specjalistów od uzdatniania wody, występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu z łatwością można dopasować jej wielkość do zapotrzebowania.

Odżelazianie i odmanganianie wody

Wspomnieliśmy już o wodzie, w której znajduje się zbyt dużo żelaza i manganu. Choć są to pierwiastki, których potrzebuje nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania, ich nadmiar w wodzie pitnej lub przeznaczonej do mycia nie jest pożądany. Podwyższone stężenie żelaza i manganu może prowadzić do powstania rdzawych zacieków na urządzeniach domowych, do skrócenia żywotności elementów wodociągowych, a także do nieprzyjemnego zapachu wody. W tym przypadku rozwiązaniem są filtry odżelaziające, które są niezwykle oszczędne, a do tego niemal bezobsługowe. Poprawiają smak wody, a także zapobiegają zanieczyszczeniom spowodowanym przez nadmiar tych pierwiastków. Problem ten dotyczy głównie gospodarstw domowych, które korzystają z ujęcia wody ze studni, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by filtr zamontować również w przypadku korzystania z wody wodociągowej.

Bakteriobójcze lampy UV

Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi musi posiadać odpowiednie parametry. Jeżeli korzystamy z wody wodociągowej, nie mamy się czym martwić – filtry przemysłowe oraz stacje uzdatniania wody dbają o to, by do naszych kranów docierała jedynie czysta i pozbawiona drobnoustrojów woda. Jeśli jednak korzystamy z ujęcia ze studni, samodzielnie musimy zapewnić odpowiednią jakość wody pitnej. Do uzdatniania wody ze studni niezbędne są lampy UV, które dzięki odpowiedniej długości światła ultrafioletowego zabijają wszelkie bakterie, wirusy oraz inne mikroorganizmy. Lampy UV skutecznie eliminują oraz zatrzymują namnażanie się drobnoustrojów w instalacji wodnej, dzięki czemu możemy mieć pewność, że woda jest bezpieczna.

Zmiękczacze wody – urządzenia AGD bez kamienia

Twarda woda nie stanowi dla człowieka zagrożenia, jednak może spowodować szybsze zużycie sprzętów AGD. Z pewnością każdy, kto zmaga się z twardą wodą, doskonale zna widok czajnika, na którego dnie znajduje się gruba warstwa osadów. Gorące napoje przygotowane z twardej wody również nie wyglądają estetycznie, ponieważ osady mogą znajdować się również w nich. Kawa lub herbata będzie smakowała znacznie lepiej, a urządzenia AGD będą pracowały wydajniej, jeśli do filtrów wody dodamy centralny zmiękczacz wody. Pozbędziemy się wówczas zacieków i osadów na armaturze, naczyniach, urządzeniach AGD, kafelkach i drzwiach kabiny prysznicowej. Jednocześnie filtry i stacje uzdatniania wody będą pracowały lepiej, ponieważ w ich wnętrzu nie będzie osadzał się kamień.

Filtry wielofunkcyjne – kompleksowe uzdatnianie wody

Zamiast kilku filtrów i urządzeń możemy zdecydować się również na filtr wielofunkcyjny, który montowany jest na głównym przyłączu doprowadzającym wodę do domu. Wówczas w ramach jednego procesu filtracji można usunąć z wody żelazo, mangan, jony amonowe oraz zdecydowanie zredukować stopień jej twardości. Dzięki temu woda będzie nie tylko czysta, ale również bardziej miękka oraz smaczniejsza – a tym samym bez obaw będzie można pić ją prosto z kranu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz