Artykuł sponsorowany

Filtry do maszyn rolniczych. Czym się charakteryzują?

Filtry do maszyn rolniczych. Czym się charakteryzują?

Filtry hydrauliczne w maszynach rolniczych (i nie tylko!) odpowiadają za długą żywotność układów, przez które przepływa ciecz. Powinna ona być oczyszczona ze wszelkich drobin, które mogłyby osadzać się na ruchomych elementach maszyn i powodować ich szybsze zużywanie. Czym powinny charakteryzować się filtry do maszyn rolniczych? Sprawdźmy to na przykładzie!

Filtry w maszynach rolniczych – czemu służą?

Filtry to elementy maszyn nie tylko rolniczych. W samochodach znajdziemy np. filtry oleju, które oczyszczają go z drobin uszkadzających silnik czy filtry kabinowe, które oczyszczają powietrze wpadające do wnętrza pojazdu.

Każde medium (olej, płyn chłodniczy, paliwo) musi być poddawane filtrowaniu, nawet jeśli pracuje w układzie zamkniętym. Dlaczego? Między innymi dlatego, że podczas pracy elementów mechanicznych (np. tłoku i cylindra) mogą powstawać niewielkie opiłki metalu, które następnie będą ocierać wszystko, co napotkają na drodze, przyczyniając się do niszczenia maszyny rolniczej i szybszego zużywania jej elementów roboczych. Ponadto nawet nieznaczna nieszczelność układu powoduje wnikanie drobin i pyłów. Stąd zachodzi potrzeba instalowania filtrów, które zbierają wszelkie cząstki stałe.

Filtry do maszyn rolniczych należy wymieniać tak często, jak zaleca to producent, mają bowiem ograniczoną (choć znaczną) pojemność. Zapchany filtr uniemożliwia sprawny przepływ oleju i przyczynia się do przegrzewania mechanizmów w związku z niedostatecznym niwelowaniem tarcia. To prosta droga do odkształceń i uszkodzeń, a ich usuwanie jest znacznie bardziej kosztowne niż wymiana wkładu w filtrze – mówi specjalista z AgroJD.

Charakterystyka filtrów hydraulicznych do maszyn rolniczych

Czym powinien się charakteryzować dobry filtr do maszyny rolniczej? Zobaczmy to na przykładzie oryginalnych filtrów do pojazdów John Deere – lidera na rynku maszyn rolniczych.

Większość filtrów do maszyn rolniczych to filtry wysokociśnieniowe. Ciecz przepływa przez nie gwałtownie, stąd potrzeba dużej wytrzymałości tego elementu i odporności na wysokie ciśnienie. Filtry takie składają się z wymiennego wkładu, często wykonanego z włókna szklanego, a także z korpusu i głowicy ze stali nierdzewnej. Bardzo drobne włókno to ogromna powierzchnia filtrująca, na której osadzają się drobiny zanieczyszczające ciecz.

Filtry hydrauliczne John Deere chronią układy hydrauliczne przed skokami ciśnienia, a silniki maszyn rolniczych przed zanieczyszczeniem osadami i kwasami. Przed wprowadzeniem do sprzedaży są poddawane testom, które określają ich wydajność, pojemność i solidność wykonania. Wszystkim tym zaletom sprzyja konstrukcja – jednorodna struktura zakładek i wzmacniający klej nakładany na gorąco, który utrzymuje je perfekcyjnie rozłożone.

Ponieważ filtry hydrauliczne różnią się konstrukcją, materiałami wykonania, pojemnością i żywotnością czy rozmiarami gwintu mocującego, muszą być dobierane do poszczególnych modeli maszyn rolniczych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz