Artykuł sponsorowany

Farmaceuta z Apteki Pod Modrakiem wyjaśnia: kiedy można wydawać zamienniki leków?

Farmaceuta z Apteki Pod Modrakiem wyjaśnia: kiedy można wydawać zamienniki leków?

Zamienniki leków, zwane też generykami lub odpowiednikami, to produkty lecznicze, których nazwa międzynarodowa, dawka oraz postać farmaceutyczna, jest tożsama z lekiem oryginalnym. Co sprawia, że mimo analogicznego działania są tańsze od leków przepisywanych przez lekarzy? Sprawdźmy, czy pracownik punktu aptecznego, w którym można zakupić generyki może odmówić ich sprzedaży.

Czym jest zamiennik leków i czy każdy lek posiada zamiennik?

Różnice między generykiem a lekiem oryginalnym dotyczą składu jakościowego oraz ilościowego zastosowanych substancji pomocniczych (środków wypełniających, powlekających, substancji słodzących oraz zwiększających lepkość). Co za tym idzie, zamienniki leków muszą mieć tę samą postać farmaceutyczną, a jedynym odstępstwem od tej reguły jest zamiana tabletek na kapsułki. W przypadku leków o modyfikowanym uwalnianiu pracownik np. Apteki pod Modrakiem odmówi wydania środka o innej postaci farmaceutycznej. Niedozwolona jest również zamiana leków doustnych o natychmiastowym uwalnianiu na środki o modyfikowanym uwalnianiu (i odwrotnie).
Uwaga! Niektóre leki, mimo istnienia generyków, nie powinny być zamieniane bez konsultacji z lekarzem. Dotyczy to zwłaszcza leków przeciwpadaczkowych, hormonalnych, wziewnych, miejscowych oraz doustnych i hormonów tarczycy.

Wydawanie zamienników – o czym musisz wiedzieć?

Zamiana leku oryginalnego odbywa się wyłącznie za zgodą pacjenta lub na jego życzenie. Farmaceuta ma ustawowy obowiązek poinformowania pacjenta o możliwości zakupu refundowanego leku, którego cena detaliczna nie jest wyższa niż limit finansowania oraz koszt leku przepisanego na recepcie. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku naniesienia adnotacji NZ – nie zamieniać, prośba o wydanie generyka nie będzie mogła zostać spełniona.
Działanie dla dobra klienta jest obowiązkiem każdego aptekarza, dlatego nie ma możliwości czynienia odstępstw od treści ustawy i zapisów poczynionych przez lekarza prowadzącego.

Apteka pod Modrakiem – zamiennik bez recepty?

Niektóre substancje chemiczne występują zarówno w preparatach dostępnych bez recepty, jak i tych przepisanych przez lekarza. Różnica tkwi w ilości zastosowanej substancji czynnej – niższe dawki mogą być niekiedy dostępne bez recepty, zaś wyższe powinny być zażywane wyłącznie pod kontrolą lekarza. Pamiętajmy, że działania na własną rękę w tych przypadkach są niedopuszczalne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz