Artykuł sponsorowany

Eximol – wysokiej jakości drewno budowlane i opałowe

Eximol – wysokiej jakości drewno budowlane i opałowe

Drewno jest uniwersalnym materiałem i wykorzystuje się je do różnego typu czynności. Najczęściej znajduje ono zastosowanie w budownictwie, jednak stosuje się je także jako surowiec opałowy. Przeznaczenie drewna uzależnione jest przede wszystkim od jego rodzaju, a także od stopnia obróbki. Jeżeli zależy nam na najwyższej jakości drewnie, które sprawdzi się do różnych zadań, warto przemyśleć ofertę tartaku Eximol. Co znajdziemy w jego ofercie?

Wysokiej jakości drewno budowlane

Drewno to jeden z podstawowych materiałów budowlanych. Obecnie najczęściej wykorzystuje się je do budowy konstrukcji dachowych, jednak coraz częściej możemy spotkać się z drewnianymi domkami całorocznymi. Do budowy wykorzystuje się specjalistyczne drewno konstrukcyjne. Ma ono kilka charakterystycznych cech, dzięki którym doskonale poradzi sobie podczas budowy. Przede wszystkim jest ono stosunkowo lekkie, sprężyste, cechuje się także wysoką wytrzymałością i odpornością ogniową. W przypadku tego materiału wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie około 20%. Za najlepsze drewno konstrukcyjne uznaje się to z drzew iglastych, a najczęściej do budowy wykorzystuje się modrzew oraz sosnę.

Doskonałe drewno opałowe

Drewno poza zastosowaniem budowlanym, bardzo dobrze sprawdza się również jako materiał opałowy. 

Jak radzi jednak ekspert z Tartaku Eximol, by drewno nadawało się do ogrzewania, musi posiadać specjalne właściwości. W tym przypadku największe znaczenie ma kaloryczność drewna, ponieważ to od jego gatunku zależy efektywność spalania się tego materiału. Uważa się, że najlepszym drewnem opałowym jest drewno liściaste. Drzewa iglaste zawierają bowiem żywice, przez którą powstają duże ilości smoły, sadzy oraz dymu. Za najlepsze drewno do opału uznaje się grab, jednak buk, dąb i jesion również są często stosowane jako surowiec opałowy. Pod uwagę należy wziąć także wilgotność drewna. Jego idealna wartość wynosi około 15% i jest ona skutkiem długiego sezonowania.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz