Artykuł sponsorowany

Epidemia dwudziestego pierwszego wieku – jak poradzić sobie z depresją lub pomóc bliskiej osobie?

Epidemia dwudziestego pierwszego wieku – jak poradzić sobie z depresją lub pomóc bliskiej osobie?

Świat pędzi naprzód, wymuszając na ludziach szaleńcze tempo życia. W ślepej pogoni za samorealizacją i karierą, bardzo często można się pogubić i wpaść w sidła jednej z najbardziej niebezpiecznych chorób XXI wieku. Depresja to nie zwyczajny smutek czy przygnębienie, jak to niekiedy ludzie myślą. Jest ona poważną, wyniszczającą od wewnątrz chorobą, która może prowadzić do śmierci. Jak można z nią walczyć?

Wsparcie przyjaciół i rodziny

Z osobą chorą na depresję trudno jest wytrzymać, dlatego często nawet najbardziej towarzyskie osoby – koniec końców – pozostają same. Pozostawienie chorego w samotności jest pierwszym krokiem do jego powolnej autodestrukcji. Wsparcie rodziny i przyjaciół jest bardzo pomocne podczas leczenia. Dlatego, jeśli widzisz osobę, która przejawia jakiekolwiek objawy depresji, postaraj się po prostu przy niej być. Do widocznych symptomów można zaliczyć:

  • bezsenność,
  • zaburzenia odżywiania,
  • długotrwałe obniżenie nastroju,
  • trudności z koncentracją i podejmowaniem decyzji,
  • niska samoocena.

Specjalistyczne środki antydepresyjne

Psychiatra w pierwszej kolejności po zdiagnozowaniu depresji dobierze odpowiednie leki. Nie należy się ich obawiać, gdyż zwykle zaczyna się od środków delikatnych i nieinwazyjnych i przynoszą one oczekiwane efekty. Antydepresanty nie działają tak, jak niektórzy to sobie wyobrażają. Często chory nie widzi dużej różnicy w swoich odczuciach po zażyciu leku, a poprawa samopoczucia przychodzi stopniowo. Leki na depresję mają za zadanie wyciszyć fale negatywnych emocji, które to zwykle spychają chorego w otchłań własnych, destrukcyjnych myśli.

Terapia i praca nad samym sobą

Leczenie farmakologiczne jest skuteczne wtedy, kiedy równocześnie chory podejmie się psychoterapii. Inaczej służy ono tylko maskowaniu problemu. Czasem trudno jest znaleźć odpowiedniego terapeutę, zwłaszcza w mniejszych miastach, takich jak Bolesławiec czy Zgorzelec, gdzie jednym z niewielu polecanych gabinetów jest Gabinet Psychiatryczny i Psychoterapeutyczny Małgorzata Bińkowska. Terapie są najbardziej skuteczne, gdy uczęszcza się na nie raz w tygodniu. Terapeuta pomoże odnaleźć główne źródło problemu i zmienić tok myślenia osoby chorej na depresję, jednak to ona musi zacząć nad sobą pracować i próbować znaleźć motywację do zmian.

Czy mogę zgłosić osobę chorą?

Niestety, jeśli osoba z podejrzeniem depresji jest pełnoletnia i nie stwarza bezpośredniego zagrożenia swojego życia, nie można przymusowo skierować jej na leczenie. Warto jednak spróbować przekonać bliskiego, że leczenie psychiatryczne może mu pomoc i nie jest niczym nieodpowiednim.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz