Artykuł sponsorowany

Ekspert z Rafmar przedstawia najważniejsze kwestie związane z robotami ziemnymi

 Ekspert z Rafmar przedstawia najważniejsze kwestie związane z robotami ziemnymi

Roboty ziemne to czynności obejmujące wydobycie, przemieszczenie lub usunięcie naturalnego gruntu z pola budowy. Jak wskazuje specjalista z Rafmar, charakteryzują się wysokim stopniem zmechanizowania, ale w niektórych przypadkach mogą być realizowane ręcznie. Sprawdźmy, czego dokładnie dotyczą prace ziemne i czy trzeba mieć na nie pozwolenie.

Roboty ziemne – klasyfikacja  

Prace ziemne dzielą się na trzy kategorie – przygotowawcze, podstawowe oraz wykończeniowe. W ramach prac porządkowych specjaliści z Rafmar usuwają zbędne elementy roślinne i ziemię, karczują, spulchniają grunt oraz wytyczają budowle ziemne. Roboty podstawowe obejmują natomiast wykopy wąskoprzestrzenne pod rowy i instalacje, wykopy szerokoprzestrzenne pod budynki, makroniwelację oraz ostateczne ukształtowanie terenu. W ramach prac wykończeniowych wyrównuje się dna wykopów, profiluje nasypy oraz realizuje inne prace związane z kształtowaniem terenu.

Prace ziemne a pozwolenie urzędowe

Roboty ziemne stanowią jeden z pierwszych etapów inwestycji budowlanych i dlatego wymagają pozwolenia. Pracownik Rafmar zaznacza, że nie dopełnienie formalności może skutkować rozbiórką powstającego obiektu. W myśl Prawa budowlanego prace ziemne mogą być przeprowadzone wyłącznie w oparciu o projekt, który zawiera najważniejsze elementy planu sytuacyjno-wysokościowego dotyczące charakterystycznych punktów budynku. Co istotne, projekt uwzględnia także instalacje elektroenergetyczne. Jeżeli prace będą przebiegały w ich bezpośrednim sąsiedztwie, konieczne jest określenie bezpiecznego sposobu wykonywania robót. 

Opracowanie:
Wałbrzych, Rodziny Burczykowskich 48
tel. 74 840 52 45
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz