Artykuł sponsorowany

Ekologia i zrównoważony rozwój na przykładzie papierów makulaturowych

Ekologia i zrównoważony rozwój na przykładzie papierów makulaturowych

Jesteśmy społeczeństwem konsumpcyjnym nastawionym na nabywanie dóbr i zaspokajanie potrzeb. Taki konsumpcjonizm powoli niszczy zasoby naturalne i pod znakiem zapytania stawia losy przyszłych pokoleń. Część zasobów naturalnych na Ziemi jest niestety nieodnawialna lub odnawia się bardzo wolno, a przy obecnym tempie zużycia wkrótce może ich zbraknąć, dlatego tak ważna jest ekologia i zrównoważony rozwój.

Czym jest ekologia i zrównoważony rozwój?

Ekologia to przede wszystkim oszczędność energii i mniejsza ilość odpadów, co przekłada się na korzyści finansowe. To również czystsze środowisko naturalne. Ekologia to pojęcie używane obecnie najczęściej w odniesieniu do nauki o ochronie środowiska oraz do samej ochrony środowiska. Z kolei idea zrównoważonego rozwoju opiera się na dążeniu do poprawy jakości życia przy zachowaniu równości społecznej, bioróżnorodności i bogactwa zasobów naturalnych.

Społeczeństwo, chcąc się stosować do tej zasady, powinno myśleć nie tylko o zaspokojeniu potrzeb obecnego pokolenia, ale również mieć na uwadze losy przyszłych pokoleń. W tym celu konieczny jest kompromis pomiędzy rozwojem społeczeństwa a kwestiami związanymi z ochroną środowiska naturalnego. Jak dowiadujemy się w rozmowie z pracownikiem firmy Kakado:

Do podstawowych zagrożeń dla środowiska naturalnego wynikających ze stosowania papieru można zaliczyć zaśmiecenie środowiska odpadami opakowaniowymi oraz przeciążenie składowisk. Aby zapobiec i przeciwdziałać tym zagrożeniom, powinno się stosować papier makulaturowy, który jest zgodny z ideą zrównoważonego rozwoju.

Ekologiczny papier makulaturowy zgodny z ideą zrównoważonego rozwoju

W krajach UE odzyskiwane jest średnio 70% makulatury, co daje ogromną oszczędność energii, redukcję zanieczyszczenia wody i powietrza oraz chroni drzewa. Dzięki aktualnym możliwościom technologicznym można przerabiać wtórnie włókna nawet czterokrotnie z zachowaniem ich właściwości. Papier makulaturowy produkowany jest w 100% z surowców wtórnych. Jest on całkowicie ekologiczny i przyjazny dla środowiska. A co najważniejsze, znajduje szerokie zastosowanie w gospodarce. Najczęściej wykorzystywany jest do pakowania przemysłowego, owijania, zabezpieczania powierzchni czy wypełniania i wypychania paczek. Papier makulaturowy ma tę zaletę, że może być ponownie przetwarzany. A nawet, gdy nie trafi do recyklingu, wówczas po roku samoistnie ulegnie biodegradacji. Używając papieru i kartonu pakowego wykonanego z surowców wtórnych, ogranicza się zanieczyszczenie środowiska i zużycie surowców, a tym samym postępuje się zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju i dba o losy przyszłych pokoleń.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz