Egzekucja komornicza wobec osoby niepełnosprawnej

Egzekucja komornicza wobec osoby niepełnosprawnej

Problem zadłużenia jest wyjątkowo kłopotliwy, gdy dłużnikiem jest osoba niepełnosprawna, która nie jest w stanie spłacić zadłużenia i posiada wyłącznie sprzęt, bez którego nie może funkcjonować. By uniknąć tragicznej sytuacji, osoby niepełnosprawne objęte są prawem, które uniemożliwia komornikowi zarekwirowanie niezbędnych przyrządów.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Niepełnosprawność

W polskim prawie niepełnosprawność określa się jako stan psychiczny lub fizyczny o charakterze trwałym lub tymczasowym. Osoba niepełnosprawna często nie ma możliwości, by podjąć pracę zarobkową. By móc się utrzymać, otrzymuje pomoc finansową od państwa na podstawie jednego z trzech orzeczeń o niepełnosprawności.

Niepełnosprawny a komornik

Według przepisów wprowadzonych w kwietniu 2014 roku komornik nie ma prawa zarekwirować niektórych własności należących do osoby niepełnosprawnej. Wśród dóbr materialnych objętych ochroną znajduje się pościel, bielizna, ubrania, sprzęt domowy i urządzenia niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Komornik nie może pozbawić niepełnosprawnego zapasów żywności i narzędzi umożliwiających dodatkowy zarobek. Ograniczenia dotyczą także dochodów członków rodziny chorej osoby. Jednak przede wszystkim ochroną objęte są środki farmaceutyczne, lekarstwa i urządzenia medyczne.

Niepełnosprawny a nie w pełni sprawny

Nowelizacja ustawy z kwietnia 2014 chroni osoby niepełnosprawne, jednak jest dość kłopotliwa. Wątpliwość wzbudza brak dokładnej interpretacji wyrażenia „niepełnosprawny”, gdyż trudno jest ustalić dokładną formę niepełnosprawności, do której się odnosi. Wyrażenie można rozumieć jako ograniczenie w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Jednak możliwe jest, że definicją objęte są również osoby z niepełnosprawnością rehabilitacji zawodowej i społecznej, którym trudno jest znaleźć pracę. Brak dokładnej interpretacji może być okazją do oszustwa i matactwa ze strony dłużnika.

Komornik nie ma prawa zarekwirować maszyn, przedmiotów, urządzeń i lekarstw należących do osoby niepełnosprawnej. Ograniczenie to może zapobiec tragedii. Problematyczna jest jednak niedokładna interpretacja słowa „niepełnosprawny” w nowelizowanej ustawie, która może być pretekstem do oszukiwania i mataczenia ze strony dłużnika, dlatego w przypadku braku dokładnych ustaleń warto jest skonsultować się z komornikiem sądowym. 

Opracowanie:
Joanna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz