Artykuł sponsorowany

Echo serca u dzieci. Jak wygląda to badanie? - Lek. Med. Agnieszka Kielek

Echo serca u dzieci. Jak wygląda to badanie? - Lek. Med. Agnieszka Kielek
W przypadku każdej choroby bardzo ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie. Wtedy zwiększają się bardzo szanse pacjenta na powrót do zdrowia. Jednym z podstawowych badań diagnostycznych w kardiologii dziecięcej jest echokardiografia. Jak przebiega echo serca u dzieci? Odpowiadamy na to pytanie, bazując na doświadczeniach Lek. Med. Agnieszka Kielek.

Co to jest echo serca?

Jest to badanie ultrasonograficzne, które pomaga lekarzom zobaczyć strukturę i funkcję serca oraz ocenić przepływ krwi w sercu i naczyniach krwionośnych. Dzięki uzyskanemu obrazowi komputerowemu lekarz może dostrzec ewentualne zmiany w budowie mięśnia sercowego oraz zaburzenia w jego pracy. Badanie pozwala również na zdiagnozowanie wad budowy zastawek oraz komór serca. Taką echokardiografię dla dzieci przeprowadza się również w gabinecie pediatrycznym Lek. Med. Agnieszki Kielek.

Jak przebiega badanie echokardiograficzne u dzieci?

Echo serca bardzo przypomina zwykłe badanie USG, więc jest całkowicie bezbolesne. Lekarz umieszcza posmarowaną żelem głowicę na klatce piersiowej i przemieszcza ją w celu dokładnego zobrazowania serca i naczyń. Ważne jest, aby dziecko przez ten czas leżało spokojnie, żeby można było prawidłowo przeprowadzić badanie. Dlatego powinny być spełnione odpowiednie warunki zarówno ze strony pacjenta, lekarza, jak i sprzętu. W przypadku najmniejszych dzieci najbardziej komfortowe dla wszystkich byłoby badanie w czasie ich fizjologicznego snu, ale jak wiadomo mały pacjent żadko kiedy, potrafi zasnąć na żądanie. Czasami konieczne jest podanie środków nasennych lub uspokajających. Na szczęście często zdarza się, że sama obecność mamy lub bliskiej osoby działa wystarczająco kojąco na dziecko, aby można było zrezygnować z farmakologii. W celu poprawy komfortu często podgrzewa się też żel, tak aby podczas jego aplikacji dziecko nie odczuwało nieprzyjemnego zimna. Całe badanie trwa z reguły około 20 minut.

Jak przygotować dziecko do echokardiografii?

Jeżeli Twoje dziecko jest wystarczająco duże, aby zrozumieć pewne rzeczy, to trzeba mu po prostu wytłumaczyć, na czym będzie polegało badanie. Zacznijmy od tego, że podczas echokardiografii będziemy cały czas razem z nim. Opisując w kilku zdaniach przebieg wizyty u lekarza, z pewnością uspokoimy naszą latorośl, tym bardziej że samo echo serca dla dziecka jest bezbolesne. Trzeba też koniecznie uczulić je na to, że będzie musiało leżeć spokojnie, aby lekarz mógł dobrze zbadać serduszko. Warto też wziąć ukochaną zabawkę pacjenta, by poczuło się jeszcze bezpieczniej.


Opracowanie:
Konin, Szpitalna 43
tel. 63 244 38 38
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz