Artykuł sponsorowany

Dysk SSD gwarancją szybkiej pracy laptopa

Dysk SSD gwarancją szybkiej pracy laptopa

Często mimo dużej ilości pamięci RAM, dobrego procesora oraz niezainfekowanego systemu operacyjnego, praca laptopa daleka jest od ideału. Winowajcą w licznych przypadkach jest dysk twardy HDD, który to z biegiem czasu coraz gorzej radzi sobie z zadaniami. Jeśli zatem nasz sprzęt „zamula” warto wymienić talerzowe konstrukcje na znacznie szybszy i wydajniejszy dysk SSD opierający się na dobrodziejstwach pamięci półprzewodnikowej Flash.

Bolączki dysków HDD

Nie da się ukryć, iż przy kupnie laptopa kierujemy się głównie kryterium cenowym. Tzw. budżetowe urządzenia zwykle jednak wyposaża się w tanie dyski HDD ograniczające prędkość przetwarzania danych. Tym samym obniżają one potencjał pozostałych podzespołów na czele z procesorem. Jako że na dysku twardym instaluje się system operacyjny, poprzez magazynowanie wielu informacji dochodzi do fragmentacji plików. To zaś przekłada się na znaczne ograniczenie ich dostępności oraz problemy z zapisem czy odczytem. Nie ma zatem czemu się dziwić, iż po nawet kilku miesiącach od zakupu laptopa możemy zaobserwować wyraźny spadek jego wydajności.  Niedoskonała konstrukcja dysku HDD na skutek instalacji kolejnych programów prędzej czy później da o sobie znać wolnym uruchomianiem systemu oraz ogólną utratą płynności w wykonywaniu operacji. Chcąc się ustrzec przed mało komfortową pracą, znacznie lepiej postawić na sprzęty z wbudowanym dyskiem SSD, bądź po prostu zastąpić nim komponent starszej generacji. Tego typu zadania warto powierzyć specjalistom takim jak Strefa Pc Agata Flaga, która służy pomocą w naprawach, modernizacjach, a ponadto prowadzi sprzedaż akcesoriów komputerowych oraz e-papierosów.

Zalety dysków SSD

Standardowe dyski HDD stanowią urządzenia mechaniczne, których prędkość zależy od liczby obrotów talerza na minutę. Poruszające się nad nim głowice przy każdej operacji muszą ustawić się w odpowiednim miejscu, przez co wymiana informacji nie następuje w szybkim tempie. Dysk SSD, nie posiadając mechanizmu talerzowego, zapewnia zdecydowanie krótsze czasy dostępu, zatem wszelkie opóźnienia nie przekraczają ułamka sekundy. Różnicę w wydajności odczują nie tylko gracze czy osoby zajmujące się produkcją muzyczną, ale także wszyscy użytkownicy laptopów wykorzystujący je do typowych prac biurowych. Brak jakichkolwiek ruchomych elementów w dyskach SSD wpływa także eliminację dźwięków oraz wibracji, dzięki czemu odczyt bądź kopiowanie plików odbywa się całkowicie bezgłośnie. Konstrukcja dysków SSD ogranicza też ryzyko utraty danych przy upadku laptopa, gdyż poszczególne elementy w awaryjnej sytuacji nie ulegają przeciążeniom w chwili uderzenia. Odporność na wstrząsy oraz inne czynniki zewnętrzne to jednak jeszcze nie wszystko. Na korzyść tego typu sprzętu przemawia ponadto mniejsza waga i zużycie energii, co wpływa na możliwość budowy komputerów przenośnych o kompaktowych rozmiarach. Jeśli dodamy do tego występowanie w licznych standardach interfejsu komunikacji czy złącza, powstaje obraz urządzenia, którego zakup mimo wyższej ceny, jest naprawdę inwestycją wartą rozważenia.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz