Artykuł sponsorowany

Drewno - jakie drewno używać do palenia?

Drewno - jakie drewno używać do palenia?

Drewno jest opałem, który stosowany jest przez ludzi od wieków. Pozyskuje się zarówno drewno opalowe z drzew iglastych, jak i drewno w drzew liściastych. To drugie jest lepsze do palenia, ponieważ wykazuje się większą twardością i zawiera mniej żywicy od iglaków.  Drewno jest surowcem, który pozyskiwany powinien być tylko w legalny sposób.

Jakim drewnem palić w piecu lub kominku?

Drewno jest doskonałym materiałem opałowym, ale nie wszystkie jego rodzaje sprawdzą się do palenia bardzo dobrze. Drzewa iglaste, które mają małą gęstość i sporo żywicy, będą spalały się bardzo szybko, a do tego przy spalaniu wytwarzają duże ilości dymu. Drewno opałowe powinno więc być drewnem pozyskanym z drzew liściastych, preferowanie o dużej gęstości, czyli tzw. drzew twardych. Są to między innymi:

  • dąb
  • grab
  • bruk
  • jesion
  • lon
  • topola
  • brzoza
  • grusza
  • jabłoń
  • czereśnia.

Do palenia wykorzystuje się także wierzby, z których pozyskuje się drewno o niskiej kaloryczności, ale jest to kompensowane bardzo szybkim przysrostem wierzby - zwykle ścina się roczne i dwuletnie drzewka, które rąbane są na zrąbki do palenia. Plantacje wierzby szybko odrastają.

Jak mówią nam eksperci z Nadleśnictwa Gniezno Lasy Państwowe - drewno, aby nadawało się na drewno opałowe, powinno być sezonowane. Palenie świeżym lub niezbyt dobrze wysuszonym drewnem będzie niezbyt ekologiczne, a przy tym nieekonomiczne. Optymalna wilgotność drewna do palenia wynosi około 20%, taki stopień wilgotności osiąga się po jednym (drewno pocięte na kawałki) lub dwóch (pełne pnie drewna) sezonach. Drewno powinno być przechowywane w suchym, ale przewiewnym miejscu - najlepiej w wiacie, szopie lub przykryte plandeką.

Jak palić drewnem w piecu lub kominku?

Palenie w piecu lub kominku nie wydaje się niczym trudnym, ale warto stosować się do kilku zasad, dzięki czemu spalanie będzie bardziej efektywne. Przede wszystkim - nie należy palić w piecu lub kominku starymi meblami. Po pierwsze - często są one zabezpieczane, malowane lub lakierowane substancjami chemicznymi, które przy spalaniu mogą być toksyczne. Poza tym meble zwykle nie są wykonywane z pełnego drewna, a ze sklejki, do łączenia której używa się chemicznych substancji klejących.

Przed rozpaleniem w piecu lub kominku należy drewno ułożyć naprzemiennie, a na dnie ułożyć największe polana. Dzięki temu powietrze będzie miało dostęp do wszystkich warstw drewna. Na górze należy rozłożyć najmniejsze polana i gazety, kawałki suchej kory brzozowej lub kawałki kartonu, który będą rozpałką. Dopływ powietrza do kominka lub pieca należy dostosować do spalania - na początku dopływ powietrza powinien być większy, a kiedy ogień dobrze się rozpali, można go zmniejszyć.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz