Artykuł sponsorowany

Drewniane europalety – właściwości i zastosowanie

Drewniane europalety – właściwości i zastosowanie

Europalety drewniane są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych rozwiązań w zakresie transportu oraz przechowywania różnego rodzaju produktów w halach, magazynach, zakładach produkcyjnych czy kontenerach. Tworzą one solidną, sztywną podstawę, na której można bezpiecznie przechowywać ciężkie paczki i towary. Jakie jeszcze właściwości mają europalety i w jakich gałęziach przemysłu są najchętniej stosowane?

Palety z przedrostkiem euro są opatentowanym w 1949 roku wynalazkiem szwedzkiej firmy BT Industries, specjalizującej się do dziś w projektowaniu akcesoriów i urządzeń na potrzeby przemysłu. Obecnie są one produkowane na masową skalę, a swoją ogromną popularność zawdzięczają szczególnym właściwościom.

Międzynarodowe standardy techniczne europalet

Standardowa europaleta, wykonana w certyfikowanym zakładzie, takim jak Potaczek Produkcja i Sprzedaż Palet, waży 25 kg i jest skonstruowana w taki sposób, by przy użyciu wózka widłowego można było na niej transportować towary o łącznej masie do 1500 kg. Deski, z których jest ona wykonana, są poddawane termicznej obróbce fitosanitarnej, dzięki czemu drewno nie ulega zawilgoceniu i atakom szkodników.

Wymiary typowej europalety wynoszą 1200 x 800 mm i, zgodnie z normą EN 13698-1, powinna ona składać się elementów, takich jak: 

  • deski górne skrajne (2 sztuki),
  • deska górna środkowa (1 sztuka),
  • deska górna pośrednia (2 sztuki),
  • wzdłużnica (3 sztuki),
  • deska dolna skrajna (2 sztuki),
  • deska dolna środkowa (1 sztuka),
  • wspornik zewnętrzny (6 sztuk),
  • wspornik środkowy (3 sztuki).

Prawidłowo wykonana paleta powinna być oznaczona skrótem EPAL na wspornikach lewym i prawym, a na pozostałych według schematu: NNN-R-MM (numer licencji producenta, rok i miesiąc produkcji), a także musi mieć gwóźdź lub klamrę kontrolną na środkowym wsporniku oraz charakterystyczne, równe wycięcia na narożnikach, z każdej strony. Jeśli nowa europaleta w jakikolwiek sposób odbiega od wytycznych, nie może być uznana za wyrób oryginalny.

Zastosowanie europalet

Europalety już od siedemdziesięciu lat znajdują zastosowanie w wielu gałęziach gospodarek: krajowej oraz międzynarodowej – w logistyce, handlu, budownictwie, a także przemyśle spożywczym, meblowym i wielu innych, zarówno do magazynowania, jak i sprawnego przewożenia towarów.

Zużyte, wysłużone europalety są poddawane recyklingowi albo rekonstrukcji w specjalistycznych firmach. Wielu miłośników ekologicznych aranżacji odnawia stare palety, robiąc z nich podesty tarasowe, siedziska, a nawet minimalistyczne stelaże pod materac.

Opracowanie:
Olszówka 3
tel. 505 726 877
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz