Artykuł sponsorowany

Dom kanadyjski "pod klucz" - jak wygląda budowa?

Dom kanadyjski

Jeśli jesteśmy zdecydowani na wybudowanie domu kanadyjskiego, z pewnością będzie interesować nas, jak przebiega proces budowy. Odbiega on od standardowego działania w zakresie budownictwa jednorodzinnego w wielu zasadniczych aspektach. Jak wyglądają poszczególne etapy pracy? 

Czy wyróżnia się dom kanadyjski?

Do Polski coraz śmielej wkracza technologia budowy domów kanadyjskich. Są one bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Nic dziwnego - domy z drewnianą konstrukcją, wykonane przy użyciu materiałów poddanych obróbce w najnowszej technologii, są trwałe i bezpieczne. Oprócz tego wyróżniają się dobrą izolacją termiczną, a także szybkością wykonania ("pod klucz" to nawet trzy miesiące!) i niską ceną. Domy kanadyjskie mają świetny design i sprawdzą się nie tylko jako domki letniskowe, ale też jednorodzinne.

Są w Polsce firmy, które oferują stawianie domów kanadyjskich "pod klucz", takie jak Drewniane Domy z Duszą Roman Nowacki. Jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcemy mieć pewność, że zostały zastosowane najlepsze rozwiązania pasujące do tego typu budownictwa. Dodatkowo nie musimy szukać wykończeniowców.

Stawianie fundamentów

Drewniane domy buduje się na tradycyjnych fundamentach. Mogą to być zarówno posadowione na ławach ściany fundamentowe, jak i płyta fundamentowa. Wszystko zależy  od tego, czy podłoga ma znaleźć się na gruncie, czy nie (w przypadku chęci posiadania piwnicy). Tę część prac lepiej wykonać w ciepłych miesiącach.

Konstrukcja

Domy kanadyjskie wyróżnia drewniana konstrukcja. Szkielet składa się z pionowych, drewnianych słupków. Ich odległość jest tak rozplanowana, aby dom obić płytami OSB. Mają one na celu zawiązanie całej konstrukcji. Słupki spina się w dwóch miejscach - ze sobą nawzajem i jako całe ściany.

Ściany i strop

Ściany z płyt OSB wspierają w domu kanadyjskim strop z belek drewnianych. Na nich montuje się kolejne płyty. Jeśli planujemy poddasze użytkowe, w tym momencie wykonuje się także deskowanie. W tym wypadku między belkami powinna pojawić się dodatkowa izolacja.

Ocieplenie

Do ocieplenia domu kanadyjskiego używa się wełny mineralnej lub pianki PUR. Są to najlepsze sposoby, aby zaizolować wszystkie kąty i zakamarki, które często pojawiają się w przypadku stropu i stropodachu w domu drewnianym. Styropian jest na to za sztywny i trudno go dopasować. Wełną lub pianką wypełnia się także przestrzenie pomiędzy słupkami. Dodatkowo na zewnątrz konstrukcji stosuje się folię wiatroizolacyjną, a wewnątrz paroizolacyjną.

Wykończenie

Tak przygotowaną konstrukcje okłada się od wewnątrz boazerią, płytami kartonowo-gipsowymi czy kartonowo-włóknowymi. Od zewnątrz może to być warstwa ocieplenia z tynkiem dekoracyjnym albo też płytki klinkierowe. Taką bryłę można wykańczać w środku, a inwestor dostaje dom "pod klucz". Dom kanadyjski może wyglądać jak typowy dom jednorodzinny albo być wykańczany z zewnątrz drewnem - wszystko zależy od życzenia inwestora.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz