Artykuł sponsorowany

Dom energooszczędny, pasywny, czy ekologiczny? Czym się różnią?

Dom energooszczędny, pasywny, czy ekologiczny? Czym się różnią?

Dbałość o środowisko naturalne i obniżenie emisji gazów cieplarnianych jest z jednej strony ciekawym trendem, z drugiej – koniecznością. Jednym z najlepszych miejsc, w których można ograniczyć szkodliwy wpływ na środowisko, jest dom. Dlatego domy energooszczędne, pasywne i ekologiczne cieszą się w naszym kraju coraz większym zainteresowaniem. Oto ich krótka charakterystyka.

Dom energooszczędny

Domy energooszczędne to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych domów. Ich cechą charakterystyczną jest niskie zużycie energii – energooszczędność. Pozwalają one na spore oszczędności w domowym budżecie, ponadto są przyjazne dla środowiska (zużywając mniej energii na ogrzewanie, zmniejsza się emisję gazów cieplarnianych i innych związków zanieczyszczających powietrze). Dom energooszczędny różni się pod wieloma względami od tradycyjnego domu. Przede wszystkim jest on dobrze ocieplony. Każdy element domu, ściany, okna, podłogi, fundamenty, dach, jest wykonany z materiałów o podwyższonej izolacji termicznej np. okna termoizolacyjne, bądź też jest dobrze ocieplony i uszczelniony, na przykład wełną mineralną lub innymi materiałami. Ponadto ma on prostą konstrukcję – architekt projektujący tego typu dom nie uwzględnia w nim balkonów, wykuszy, lukarn i innych elementów trudnych do uszczelnienia. Poza tym można w nim znaleźć nowoczesne rozwiązania minimalizujące straty energii, np. wentylację z rekuperacją. Kolejną cechą charakterystyczną jest maksymalne wykorzystanie światła dziennego i obfite przeszklenia od strony południowej oraz minimalne przeszklenia od strony północnej.

Dom pasywny

A czym jest dom pasywny? Ma on wiele wspólnego z domem energooszczędnym. W obu przypadkach kluczowe jest minimalizowanie strat energii poprzez odpowiednie materiały termoizolacyjne, prostą konstrukcję i duże przeszklenia od strony południowej. Jednak zasadniczą różnicą między domem energooszczędnym a domem pasywnym jest stopień energooszczędności. W przypadku domu energooszczędnego całkowite roczne zapotrzebowanie na energię nie powinno przekraczać 50 kWh/m2. Natomiast w przypadku domu pasywnego jest to maksymalnie 15 kWh/m2. Udaje się to osiągnąć, dzięki przemyślanym rozwiązaniom, nowoczesnym materiałom budowlanym oraz dzięki dobrym projektom architektonicznym, na przykład z pracowni architektonicznej Neo-Project.

Dom ekologiczny

Czym natomiast jest dom ekologiczny? To ogólna nazwa na obiekty, które są wyposażone w rozwiązania przyjazne środowisku, bądź też zostały wykonane z materiałów, które mają minimalny wpływ na środowisko. Tak więc domem ekologicznym można nazwać na przykład obiekt wybudowany z drewna pozyskanego lokalnie, jak i obiekt dobrze ocieplony, z instalacjami pozwalającymi na oszczędność wody i energii.

Opracowanie:
Kraków, dr. Babińskiego 71B lok. II Piętro
tel. 606 219 716
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz