Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z koronawirusem. Komu przysługuje? Jak go uzyskać?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z koronawirusem. Komu przysługuje? Jak go uzyskać?

31 marca 2020 roku w życie weszła ustawa wydłużająca okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z epidemią koronawirusa. Świadczenie początkowo zostało przyznane na 14 dni i przysługiwało do 25 marca. Rząd zdecydował się jednak wydłużyć okres jego pobierania. Wydłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom od 26 marca zgodnie z przepisami wprowadzonymi 31 marca.

Strony www Strony www

Komu przysługuje prawo do dodatkowe zasiłku opiekuńczego?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 26 marca 2020 roku mogą otrzymać rodzice dzieci:

  • do lat 8,
  • do 16 lat, jeśli mają one orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, jeśli mają one orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
O dodatkowy zasiłek mogą się ubiegać również rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych, zwolnieni od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą, jeśli z powodu koronawirusa zamknięto placówkę, do której ona uczęszczała.

W przypadku opieki nad dorosłą osobą niepełnosprawną o dodatkowy zasiłek można się starać z powodu zamknięcia: szkoły, ośrodka wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki o podobnym charakterze.

Nowe przepisy poszerzają grono dzieci, na które można dostać zasiłek

Rząd 31 marca wprowadził istotne zmiany w ustawie. Obecnie o dodatkowy zasiłek mogą się również ubiegać rodzice, których dziećmi opiekowała się niania lub dzienny opiekun. W tym przypadku zasiłek zostanie przyznany, jeśli rodzice zawarli z nianią lub dziennym opiekunem umowę uaktywniającą i osoba taka nie może kontynuować opieki przez epidemię.

Co zrobić, żeby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

O dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się osoby:

  • zatrudnione na podstawie umowy o pracę,
  • zatrudnione na podstawie umowy zlecenie,
  • prowadzące działalność gospodarczą.

Rodzice, którzy złożyli oświadczenia związanego z drugą pulą 14 dni zasiłku w marcu, nie muszą ponownie składać dokumentów w kwietniu. Osoby, które nie złożyły dokumentów, w dalszym ciągu mogą to zrobić. 

Jakie dokumenty są konieczne? Do otrzymania dodatkowego zasiłku konieczne jest oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Należy złożyć je u swojego płatnika (np. pracodawcy lub zleceniodawcy). Osoby prowadzące działalność pozarolniczą oświadczenie powinny złożyć w ZUS.

Warto pamiętać, że tylko dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dzieckiem do 8 lat można pobierać 28 dni. W pozostałych przypadkach zasiłek przysługuje 14 dni.

Nowe zasady pobierania zasiłku. Co jeszcze musisz wiedzieć?

Na podstawie nowelizacji ustawy z dnia 2 marca 2020 z mocą wsteczną do 26 marca 2020 roku wniosek o zasiłek opiekuńczy, związany z decyzją o zamknięciu placówek edukacyjno-dydaktycznych, będzie traktowany jak wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. 

Wydłużony okres pobierania zasiłku dodatkowego nie ma wpływu na limit 60 dni tradycyjnego zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dzieckiem do 14 lat w danym roku kalendarzowym, ani na limit 30 dni z tytułu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. Dodatkowy zasiłek mogą dostać rodzice lub opiekunowie mający opłacone ubezpieczenie chorobowe i będący zwolnieniu z obowiązku wykonywania pracy, aby zająć się dzieckiem lub osobą niepełnosprawną.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz