Artykuł sponsorowany

Dobry lekarz rodzinny. Jaki powinien być?

Dobry lekarz rodzinny. Jaki powinien być?

Każdy powinien mieć wybranego lekarza rodzinnego. Nawet w sytuacji, gdy obecnie nie ma żadnych problemów zdrowotnych, ponieważ lekarze rodzinni nie tylko leczą choroby, ale również pomagają im zapobiegać. Właściwy wybór ma więc znaczenie dla długości i jakości życia naszego i naszej rodziny. Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając?

Kim jest lekarz rodzinny?

Lekarz rodzinny to lekarz, który zajmuje się całą rodziną niezależnie od wieku i płci, na wszystkich etapach życia, ponieważ jest przeszkolony z wszystkich dziedzin medycyny.

Lekarze rodzinni dbają o dobrostan fizyczny i psychiczny pacjenta i jego rodziny. Poznają swoich pacjentów i lecząc ich przez lata znają reakcję na leki oraz obciążenia rodzinnew wywiadzie. Uważnie słuchają i dokumentują historie chorób całej rodziny oraz udzielają porad dotyczących zdrowego stylu życia. Dzięki temu mogą podejmować najlepsze decyzje dotyczące badań profilaktycznych, diagnostyki i przebiegu leczenia ostrych i przewlekłych chorób, a także często zapobiegać problemom zdrowotnym przed ich rozwojem – mówi specjalista z przychodni VITA LONGA sp. Z o.o. w Katowicach.

Jak wybrać lekarza rodzinnego?

Kryterium, które najczęściej jest brane pod uwagę podczas wyboru lekarza rodzinnego jest odległość. Zazwyczaj wybieramy przychodnię, do której mamy najbliżej lub po drodze do pracy, ale nie zawsze to kryterium powinno być brane pod uwagę, ponieważ najważniejsza jest jakość świadczonej opieki zdrowotnej. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Oto lista:

  • Krótki czas oczekiwania na wizytę,
  • Warto zwrócić uwagę czy lekarz rodzinny, którego zamierzamy wybrać ma dodatkową specjalizację, która pomoże mu jeszcze lepiej przysłużyć się naszemu zdrowiu, np. specjalista chorób wewnętrznych, pediatra czy kardiolog. Należy więc wziąć pod uwagę swoje indywidualne potrzeby,
  • Sposób rejestracji – czy poza tradycyjną drogą telefoniczną czy bezpośrednio
     w przychodni jest możliwe umówienie wizyty on-line?
  • Właściwa organizacja pracy – czekanie przed gabinetem z tłumem chorych źle wróży naszej kondycji zdrowotnej,
  • Czas poświęcany na badanie każdego pacjenta, omawianie wyników badań diagnostycznych czy udzielanie odpowiedni na nasze pytania bez zniecierpliwienia mają znaczenie,
  • Opinie o lekarzu wśród rodziny, znajomych i portalach internetowych oraz własne wrażenia – lekarzowi rodzinnemu, u którego w gabinecie czujemy się komfortowo chętniej powierzymy wszelkie informacje dotyczące naszego zdrowia i stylu życia.

Znalezienie najlepszego dla nas i naszych bliskich lekarza rodzinnego jest ważną decyzją, której nie warto powierzać przypadkowi.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz