Artykuł sponsorowany

Dobre drewno kominkowe - który rodzaj warto wybrać?

Dobre drewno kominkowe - który rodzaj warto wybrać?

Pięknie trzaskający ogień w kominku to marzenie każdej osoby, która posiada tego typu dodatkowe źródło ogrzewania. Piękny zapach podczas spalania oraz dobre efekty grzewcze tego procesu gwarantuje jedynie drewno dobrej jakości. W tym poradniku przekonasz się jakie drewno kominkowe warto kupować i który rodzaj może okazać się tym najlepszym dla Ciebie.

Drewno kominkowe - z jakiego drzewa?

Choć na rynku istnieją drewna do kominka zarówno pochodzące z drzew iglastych, jak i liściastych, drwa z pierwszej grupy nie są warte zainteresowania. Dlaczego tak się dzieje? Drzewo iglaste ma tendencje do strzelania podczas spalania, czego efektem są nieestetyczne i trudne do usunięcia plamy. Warto również mieć na względzie, iż w trakcie palenia powstaje nie tylko sadza, ale również dym, który może negatywnie oddziaływać na wygląd ścian kominka.

Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie więc zwrócenie uwagi na drewno drzew liściastych. Z uwagi na niską zawartość żywicy, tego typu produkt pali się nie tylko długo, ale przede wszystkim równomiernie. Dobrej jakości drewno liściaste gwarantuje również czyste spalanie, bez nadmiernej obecności dymu i sadzy. W opinii ekspertów zajmujących się sprzedażą drewna na opał, niektóre jego rodzaje są szczególnie pożądane przez klientów. Do tych najchętniej kupowanych należą następujące warianty:

  • Drewna typu twardego (np. grab, buk, dąb) - wydzielają dużo ciepła podczas procesu spalania.
  • Drewna typu miękkiego (lipa, topola) - choć trzeba go nieco więcej, by wydzielić odpowiednią ilość ciepła, jest z kolei lżejsze, a co za tym idzie łatwiejsze w przechowywaniu.

Dlaczego nie warto kupować świeżo ściętego drewna?

Wilgotność świeżo ściętego drzewa szacuje się na około 50 do nawet 70%. Oznacza to, iż drewno tego typu ma niewielką wartość opałową. Wilgotne drwa nie płoną równomiernie, źle się spalają, a co za tym idzie - wydzielają mniej ciepła. Warto również zaznaczyć, że świeżo ścięte drewno wydziela spore ilości wody, które mogą być przyczyną skrócenia żywotności poszczególnych elementów kominka.

Właśnie z tego powodu sezonowanie drewna jest konieczne, aby mogło ono nabrać odpowiednich cech do spalania w kominku. Proces ten polega na odstawieniu świeżo ściętych fragmentów drzewa do wyschnięcia. Zazwyczaj okres ten trwa co najmniej rok, choć w przypadku niektórych gatunków powinien on zostać wydłużony do dwóch lat. Leżakujące kłody powinny znajdować się pod zadaszeniem, a w przypadku zwiększenia wilgotności powietrza zostać dodatkowo zabezpieczone. Leżakujące drewno powinno mieć również dostęp do powietrza, gdyż w przeciwnym wypadku może mieć tendencje do zaparzenia lub też pleśnienia.

Tak przygotowane drewno cechuje się wilgotnością na poziomie 15-20%. Jak podkreśla sprzedawca drewna kominkowego z F.H.U.P. DAMIR MIROSŁAW CIROCKI, dopiero tak przygotowane drewno nadaje się do bezpiecznego palenia w kominkach różnego typu. Specjalista zaznacza, iż proces ten jest konieczny, bez względu na rodzaj drewna, którego chce się użyć w charakterze opałowym.

Gdzie kupić drewno do kominka?

Jak widać, jedynie odpowiednio dobrane drewno kominkowe gwarantuje optymalne spalanie, a co za tym idzie - dobre efekty wizualne oraz grzewcze. Bez względu na to czy posiadacz kominka chce stosować brykiet czy gotowe fragmenty drzewa, powinien kupić produkty opałowe w miejscu specjalizującym się w ich przygotowywaniu. W tym celu warto sprawdzić lokalnych usługodawców, a najlepiej zwrócić się o pomoc do tych, którzy mają najlepsze opinie w regionie. Stała współpraca z zaufanym sprzedawcą gwarantuje nie tylko dobrej jakości produkt, ale również atrakcyjną cenę przy hurtowym zakupie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz